Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Suplementacja kwasem foliowym poprawia funkcje poznawcze ludzi w podeszłym wieku
22.01.2007
Według badań, które zostaną opublikowane 20 stycznia br., przyjmowanie kwasu foliowego przez starsze osoby poprawia ich funkcje poznawcze, w tym szybkość i przepływ informacji w mózgu.


Dr Jane Durga z Wageningen University w Holandii, prowadziła badanie kliniczne przez trzy lata, pomiędzy listopadem 1999 a grudniem 2004. Badacze poddawali w nim analizie 818 pacjentów- kobiety i mężczyzn między 50 a 70 rokiem życia, przyjmujących codziennie 80 ug kwasu foliowego lub placebo.

Wyselekcjonowaliśmy uczestników, u których mogliśmy się spodziewać dobroczynnego, obniżającego zawartość homocysteiny wpływu substancji. Wykluczyliśmy natomiast tych, u których poziom homocysteiny był mniejszy niż 13 umol/ L”- mówi Dr Durga.

Naukowcy w celu sprawdzenia funkcji poznawczych, wykonywali testy pamięciowe, szybkości czuciowo- ruchowej, przetwarzania informacji i płynności wysławiania. Pozwoliły one orzec, że kwas foliowy w znacznym stopniu pomaga poprawić te zdolności.

Substancja  poprawiła szybkość czuciowo-ruchową i przetwarzanie informacji u 230 osób z początkową niską lub normalną koncentracją witaminy B12 (poniżej 200 pmol/L), natomiast u 588 osób, u których poziom B12 był wyższy niż 200 pmol/L nie zaobserwowaliśmy dużej zmiany”- mówią.

Poprawa pamięci była znacząco wyższa w grupie z kwasem foliowym w porównaniu do pacjentów przyjmujących placebo.  Ich sprawność była taka jak u ludzi o 6,9 lat młodszych.

W związku z tym, że badanie było prowadzone na osobach o wyższej niż przeciętnie ilości homocyteiny we krwi, dobroczynny wpływ kwasu foliowego u osób o jej normalnym poziomie, może być jeszcze większy.

Przeprowadzone zostaną dodatkowe badania, które pozwolą na ustalenie optymalnej dawki dziennej kwasu foliowego.

Oprac.
Katarzyna Kopańska
Źródło: Health News Daily
Informacje o badaniu
KOMENTARZE
Newsletter