Leki generyczne są odpowiednikami leków oryginalnych, których ochrona patentowa wygasła. Na ogół są zatwierdzane na drodze uproszczonych procedur rejestracyjnych. W momencie, gdy lek traci patent, konkurenci szybko zasypują rynek swoimi produktami. Niekiedy nowy lek pojawia się w sprzedaży nawet w ciągu kilku tygodni od wygaśnięcia patentu. To skutkuje znaczącymi obniżkami cen, produkt staje się chodliwym towarem na rynku, a oryginalni producenci odczuwają znaczną utratę udziału w rynku, a co za tym idzie - obniżenie przychodów. Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty nie jest zaskakujące, że producenci leków generycznych poszukują innowacji. Obecnie firmy, chcąc być bardziej konkurencyjne na rynku, rozwijają supergeneryki.
Terminem supergeneryki określa się małe cząsteczki leków, które dzięki zastosowaniu innowacji posiadają lepsze właściwości terapeutyczne w porównaniu z typowymi lekami generycznymi. Podczas gdy leki generyczne są „klonami” oryginalnych leków, supergeneryki reprezentują nową grupę leków, których metody dostarczania leku do organizmu, formulacja postaci leku czy też procesach ich wytwarzania są ulepszone.
Ponadto supergeneryki, z uwagi na ich krótszy czas rozwoju, mogą stanowić mniej ryzykowną i tańszą alternatywę dla rozwoju nowych leków metodą tradycyjną. Rozwój nowych leków trwa bardzo długo i pociąga za sobą ogromne koszty, które często przekraczają 1 mld $. Zupełnie inaczej jest w przypadku supergeneryków. Mechanizm ich działania jest znany, a ponadto zostały już ustalone kwestie związane z bezpieczeństwem oraz skutecznością działania supergeneryku.
Od 2004 roku około 245 leków supergenerycznych zostało zatwierdzonych w Stanach Zjednoczonych, z czego 70% posiadało nowe formulacje postaci leku, a 18% stanowiło nowe kombinacje. Obecnie w trakcie rozwoju jest ponad 60 supergeneryków, które docelowo będą miały zastosowanie w onkologii, schorzeniach OUN, układu oddechowego oraz w leczeniu bólu (źródło :GBI Research)
Ze względu na prostszy system dostarczania leku do organizmu, supergeneryki są bardziej przyjazne dla pacjenta, przez co chętniej przez nich przyjmowane. Przykładem mogą być leki podawane doustnie bądź za pomocą plastrów, zamiast tak nielubianych wśród pacjentów zastrzyków. Te sposoby są nie tylko proste, ale także zwiększają efektywność leku. Ponadto supergeneryki mogą być przygotowywane w taki sposób, że substancja aktywna jest uwalniana przez dłuższy okres czasu w porównaniu do leków generycznych. To powoduje, że pacjent może przyjmować leki rzadziej niż w przypadku leków generycznych, nie tracąc przy tym na ich skuteczności.
W dzisiejszych czasach dominuje trend: „jeden lek działa na wszystkie odmiany choroby z danej grupy terapeutycznej”. Jednak zmiany w strukturze demograficznej, jak również wzrost popytu ze strony rynku farmaceutycznego kreują potrzebę indywidualizacji rozwiązań terapeutycznych, które mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta, np. poprzez zastosowanie odpowiedniego supergenryku. Supergeneryki są ważnym źródłem innowacji w terapii lekowej w nadchodzącej dekadzie. Temat ten, pod nazwą „Innowacje w generykach” będzie szeroko omawiany podczas BioForum w 2013 roku w Budapeszcie. Panel skupi się na prezentacji potencjału innowacyjnego CEE, uwzględniając rynek generyczny, który w CEE pokrywa około 95% przemysłu farmaceutycznego.
BioForum – Środkowoeuropejskie Forum Biotechnologii i Innowacyjnej Bioekonomii towarzyszące wraz z imprezami towrzyszącymi odbędzie się 22-23 maja 2013 w Budapeszcie. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest polska firma BioTech Consulting (www.biotechconsulting.eu).
Więcej na: www.cebioforum.com
KOMENTARZE