Miesiąc w skrócie:
- - średnia cena statystycznego leku wynosiła ok. 13,20 zł
- - średni obrót apteki wyniósł ok. 133 tys. zł
- - średnia wartość jednej tran sakcji dokonanej
- - w przeciętnej aptece wyniosła ok. 15,86 zł
- - przeciętna apteka dokonała ok. 8370 transakcji
- - ilość klientów w statystycznej aptece wynosiła ok. 3750
Omówienie sytuacji bieżącej
Styczeń 2006 charakteryzował się zauważalnym spadkiem sprzedaży w stosunku do grudnia 2005. Obrót średniej apteki w styczniu szacujemy na ok. 132 tys. zł. Jest to wynik porównywalny do stanu sprzed roku. Na wielkość obrotu mogły mieć warunki atmosferyczne, które dla wielu osób mogły stanowić czasowe ograniczenie swobodnego dostępu do apteki. Taką obserwacje potwierdza bardzo niska jak na tą porę roku liczba pacjentów odwiedzających statystyczną aptekę w Polsce. Wynik na poziomie ok. 3 750 pacjentów dla pojedynczej apteki jest charakterystyczny dla miesięcy od kwietnia do czerwca, czyli okresu widocznego spadku obrotów. Różnice dotyczące ilości osób dokonujących zakupów w aptekach od stycznia 2002 można zobaczyć na wykresie 1.
Wnioskowanie na temat całego roku 2006 w oparciu o dane styczniowe, które najprawdopodobniej zostały zaburzone przez bardzo trudne warunki atmosferyczne, jest bardzo utrudnione. Obecna sytuacja mimo dość słabego stycznia skłania do przyjęcia dla przeciętnej apteki rocznego wzrostu sprzedaży w skali 1–2%. Dla danych styczniowych charakterystyczny jest wzrost marży aptecznej do poziomu ok. 19,6%. Stanowi to potwierdzenie obserwowanego od roku trendu. Wzrost nie dotyczy leków refundowanych, dla których podobnie jak w poprzednich miesiącach, średnia marża oscyluje wokół poziomu 15,3%.
Wzrost dotyczy pozostałych grup leków, dla których średnia marża wzrosła do 23,5%. Na wzrost średniej marży ma także wpływ korzystna struktura sprzedaży. Udział leków refundowanych w całkowitych obrotach oceniamy na poziomie ok. 49,4%, co jest wynikiem znacznie słabszym niż styczniu 2005, gdy wynosił ponad 51%. Zaobserwowaliśmy znaczący wzrost wartości sprzedaży odręcznej. Dla przeciętnej apteki jest to ok. 6% w stosunku do roku minionego. Oznacza to, że gdyby przyjąć jako punkt wyjścia tylko dane styczniowe, to dla całego roku wzrost rynku dla pozycji wydawanych bez recepty mógłby w skali całego kraju wynieść nawet ponad 10%. Zapewne dane z kolejnych miesięcy zredukują przewidywania dotyczące wzrostu leków OTC.
Raport dostępny w formacie PDF: .
Robert Krumschmidt robert.krumschmidt@pharmaexpert.pl
KOMENTARZE