Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Struktura dystrybucji leków w grudniu
15.01.2007



Miesiąc w skrócie:
  • średnia cena statystycznego leku wynosiła ok. 13,63 zł
  • średni obrót apteki wyniósł ok. 141 tys. zł
  • średnia wartość jednej transakcji dokonanej
  • w przeciętnej aptece wyniosła ok. 16,64 zł
  • przeciętna apteka dokonała ok. 8470 transakcji
  • ilość klientów w statystycznej aptece wynosiła ok. 3720

1. Omówienie sytuacji bieżącej

Koniec roku tradycyjnie charakteryzuje się wzrostem obrotów. Średni obrót za grudzień wyniósł ok. 141 tys. Oznacza to wzrost w stosunku do listopada o 1,1%. W całym roku 2006 obrót średniej apteki wzrósł w porównaniu do 2005 roku o ok. 3,5%. Całkowity wzrost rynku aptecznego w roku 2006 wyniósł 7,6% w stosunku do roku 2005.

Grudzień jest miesiącem zakupów, także w aptekach, co można zauważyć zwiększonym udziałem sprzedaży odręcznej w stosunku do refundacji. Refundacja w całkowitym obrocie apteki w grudniu wyniosła 31,4%, co w porównaniu do danych listopadowych stanowi spadek o 2,2% (w listopadzie udział wyniósł 32,1%). W całym roku 2006 udział refundacji w obrocie apteki wzrósł w porównaniu z rokiem 2005 o 0,3% do poziomu 32,9% (w 2005 roku udział wyniósł 32,8%).

W minionym roku średnia cena za opakowanie leku wzrosła dla leków z list refundacyjnych. Zmiana ta wyniosła 5,9%, natomiast jeżeli chodzi o produkty sprzedawane bez recepty wzrost ten był mniejszy i wyniósł 3,4%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca zmiany te są znacznie mniejsze: dla leków z list wynoszą 1,9%, natomiast dla produktów sprzedawanych bez recepty wzrost wyniósł 2,2%. Wskaźnikiem na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest wyhamowanie marż aptecznych. W porównaniu do listopada marża spadła o 2,5%, z poziomu 19,8% w listopadzie do poziomu 19,3%. Spadek był widoczny zarówno dla leków refundowanych jak i dla produktów sprzedawanych bez recepty. Mimo spadku marż w grudniu bieżący rok zakończył się najlepszą od kilku lat marżą 19,6%.

Obserwując rozkład sprzedaży dziennej możemy zaobserwować stopniowy wzrost sprzedaży w poszczególnych tygodniach grudnia, co może sugerować dalszy wzrost w pierwszym tygodniu stycznia. Analizując poszczególne dni tygodnia wyraźnie widać, że najlepszym dniem w którym prowadzona jest sprzedaż jest piątek. Najprawdopodobniej wynika to z charakterystyki tego dnia, Potencjalni klienci w piątek robią zakupy na weekend.

W grudniu 2006 ilość osób kupujących leki w statystycznej aptece szacujemy na 3720, co jest wynikiem gorszym niż w listopadzie, jest to zaskakujący wynik, gdyż wydawać by się mogło, że w grudniu więcej pacjentów odwiedza apteki, ale biorąc pod uwagę ilość dni wolnych od pracy w porównaniu do listopada ilość ta spadała. Ponieważ jednak w grudniu średnia apteka zanotowała wzrost obrotów, więc jednoznacznie wynika z tego, iż przeciętny klient zakupił towary za znacznie większą kwotę. W listopadzie średnia wartość dla jednego klienta wyniosła 36,23 zł natomiast w grudniu liczba ta wyniosła: 37,93 zł co stanowi wzrost o 4,69%

Analizując obrót w aptekach w podziale na województwa możemy zaobserwować, że największy obrót zanotowały apteki w województwie mazowieckim, najsłabszy obrót zanotowały apteki w województwie lubuskim.Natomiast jeżeli porównamy sprawdzimy wartość sprzedaży przypadającą na 1000 mieszkańców regionu wówczas największy obrót generują apteki z województwa mazowieckiego, a najsłabsze apteki z województwa lubelskiego. Widać wyraźnie, że różnice między poszczególnymi województwami są znacznie mniejsze.

Pełna wersja raportu dostępna jest w formacie PDF: clik to open this PDF file


Łukasz Stopa lstopa@kamsoft.pl
KOMENTARZE
Newsletter