Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
STOP dla raka skóry.
18.11.2011

Dobre wiadomości dla wielu ludzi na całym świecie cierpiących na różne odmiany nowotworu płaskonabłonkowego (SCC). Ogromny odsetek zmagających się z SCC choruje na raka skóry.

Australijscy naukowcy z Departamentu Medycyny Uniwersytetu w Monash pod wodzą Prof. Stephena Jane i Dr Charbel Darido odkryli charakterystyczny gen, który pomaga ochraniać ciało przed rozwojem nowotworu skóry z grupy SCC. Co więcej gen ten praktycznie nie występuje w żadnym dotychczas zbadanym przez naukowców nowotworze z grupy płaskonabłonkowych.

Statystyki są bezlitosne. Tylko w Australii szacuje się, że u dwóch na trzech mieszkańców przed ukończeniem 70 roku życia zostanie zdiagnozowany rak skóry z grupy płaskonabłonkowych. Jest to w tej chwili druga najbardziej rozpowszechniona na świecie forma raka skóry. Jak dotąd genetyka tego typu nowotworów nie była dobrze zrozumiana, a jedyną  stosowaną terapią były zabiegi chirurgiczne.

Odkryty gen pełni bardzo ważną rolę w rozwoju skóry płodu, jednak nie występuje on w dorosłych komórkach nowotworowych SCC. Chociaż naukowcy początkowo skupili się głównie na raku skóry, odkryli, że poznanego genu brakuje także w nowotworach SCC rosnących w innych tkankach, np. głowy czy szyi, co często wiąże się z mało optymistycznym wynikiem dla pacjenta.

To prawda, że początkowo skupiliśmy się głównie na nowotworze skóry, jednakże praktycznie każdy przebadany przez nas typ nowotworu z grupy płaskonabłonkowych charakteryzował się brakiem odkrytego genu, bądź też poziom tego genu był niewykrywalny. ’ – powiedział prof. Jane.  

We współpracy z Prof. Rickiem Pearsonem z Peter MacCallum Cancer Center, grupa naukowców z Monash udowodnila, że ubytek odkrytego szczególnego genu powoduje wyłączanie się sygnału zatrzymującego wzrost komórek. Brak genu nazwanego roboczo „stop signal gene”, skutkuje tym, że komórki replikują się w nieskończoność, bez żadnej kontroli, powodując tym samym rozwój nowotworu. Odkrycie genu stopującego sygnał wzrostu komórek i skutków jego nieobecności daje badaczom narzędzia do rozwijania nowych strategii leczenia i zapobiegania powszechnie występującej formie nowotworu.

Nasze badania wykazują, że leki na inne typy nowotworów, znajdujące się aktualnie na etapie badań klinicznych mogą być także skuteczne w przypadku nowotworów z grupy SCC – wystarczy tylko zastosować je do skóry, szyi lub głowę” – stwierdził profesor Jane.

Wygląda na to, że uniknęliśmy wielu przeszkód powszechnie napotykanych podczas testowania nowych terapii, a pacjenci będą mogli czerpać korzyści z naszych badań w okresie najbliższych 5 lat

To samo tyczy się profilaktyki. Istnieją strategie, dzięki którym można by zwiększyć ekspresję tego genu pozwalającą w pewnym stopniu na ochronę przed rakiem skóry, na przykład w formie dodatku do kremów przeciwsłonecznych. Cząstki zwiększające ekspresję odkrytego przez nas genu, są doskonale poznane, więc przed próbami klinicznymi do pokonania byłoby tylko kilka kroków” – dodaje profesor Jane.

Rys.1 Rozwój komórek nowotworu płaskonabłonkowego na skórze. Komórki rosną w niekontrolowany sposób po uszkodzeniu genu supresorowego wzrostu.

Pozostaje być cierpliwym i czekać na ten duży krok naprzód w walce z nowotworami. Trzymamy kciuki za powodzenie.

żródło: www.medicalxpress.com

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter