Grupę Inicjatywną Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny tworzą: Adamed Sp. z o. o, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Biocontract Sp. z o. o, oraz Read Gene S. A. Porozumienie dotyczące tworzenia Platformy podpisało jeszcze 13 firm.
W grudniu odbyło się pierwsze robocze spotkanie Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny. Gospodarzem spotkania była Polpharma.
W trakcie dyskusji uczestnicy przyjęli, że celem Platformy będzie:
opracowanie strategicznego planu wspierania i rozwoju innowacji w medycynie w perspektywie średnio – i długofalowej w Polsce;
tworzenie innowacyjnych projektów badawczych, wykorzystujących potencjał stowarzyszonych w niej firm;
wspieranie innowacji w zakresie poszukiwania nowych leków i markerów diagnostycznych;
edukacja, promocja i upowszechnianie wiedzy o innowacyjnej medycynie.
Podczas posiedzenia powołano grupę roboczą celem przygotowania wspólnego projektu badawczego i zgłoszenie go na konkurs na realizację projektów badawczych zamawianych w ramach Krajowego Programu Ramowego w obszarze Zdrowie, przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.
Koordynatorem Platformy został prof. Jan Lubiński. Platforma ma charakter otwarty i mogą do niej przystąpić także inne firmy zainteresowane prowadzeniem badań nad nowymi lekami z wykorzystaniem biotechnologii oraz działaniami na rzecz innowacyjnej medycyny.
KOMENTARZE