Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Spółka zależna PGF na pewno nie wejdzie na giełdę
11.07.2008
Holding CEPD do końca roku powinien pozyskać inwestorów i dokonać przynajmniej jednego przejęcia.


Spółka Central European Pharmaceutical Distribution nie będzie pozyskiwała pieniędzy z giełdy, twierdzi jej prezes Maria Wiśniewska. Natomiast do końca roku przeprowadzi prywatną emisję walorów głównie dla inwestorów finansowych.

Kapitał, a potem przejęcia
CEPD to zarejestrowany w Holandii holding, do którego Polska Grupa Farmaceutyczna wniosła aportem spółki zajmujące się detaliczną sprzedażą leków w Polsce i za granicą (na razie w Wielkiej Brytanii i na Litwie). Jego dalsza strategia zakłada głównie przejmowanie i rozbudowywanie sieci aptek w państwach Europy Środkowej. -Jesteśmy zainteresowani największymi firmami na każdym z rynków - mówi Maria Wiśniewska. Twierdzi, że obecnie zaawansowane rozmowy prowadzone są w sześciu z siedemnastu państw, którymi interesuje się CEPD. - Do końca roku przeprowadzimy co najmniej jedną akwizycję - dodaje prezes Wiśniewska.
Wcześniej PGF zakładała, że w tym roku będą nawet dwa przejęcia. Jednak wszystko zależy od tego, jak szybko uda się pozyskać kapitał. PGF nie będzie już dofinansowywała CEPD, bo nie ma takich możliwości. Pozostawi sobiejednak kontrolę nad holdingiem (teraz ma 100 proc).
Zainteresowanie objęciem udziałówwCEPD wyraziło już wiele funduszy inwestycyjnych, ale o dziwo nie ma wśród nich na razie funduszy polskich. Tymczasem analitycy uważali, że rozbicie działalności PGF na część hurtową i detaliczną pozwalałoby bezpiecznie dywersyfikować portfel inwestorów zainteresowanych dystrybucją leków. Poza tym dodatkowe korzyści dałoby wejście na mniej rozwinięte, od polskiego rynki.
Z wypowiedzi szefowej CEDP wynika też, że nie jest wykluczone, że udziały wholdingu będą obejmować właściciele firm do niego włączanych.

Sieć w Polsce się rozrasta
Obecnie największą ze spółek należących do CEDP jest działająca w naszym kraju DOZ. Przejęła ona apteki należące do PGF - szacuje się, że na początku tego roku było ich około 300 (część detaliczna w 2007 r. generowała około 0,7 mld zł, z 4,4 mld zł przy chodów PGF). Jednak obserwatorzy rynku uważają, że obecnie DOZ może mieć nawet dwa razy więcej aptek. Poza tym spółka prowadzi program lojalnościowy Dbam o Zdrowie, gdzie skupionych jest obecnie ponad 1,8 tys. aptek, w tym część własnych. - Do końca roku powinniśmy współpracować z co najmniej 2 tys. punktów opatrzonych szyldem Dbam o Zdrowie - mówi Karol Piasecki, prezes DOZ.

Holenderskie CEPD ma pozyskiwać kapitał i inwestować
Stworzenie CEPD miało przede wszystkim uporządkować kompetencje biznesowe w Polskiej Grupie Farmaceutycznej. Chodziło o rozdzielenie hurtowego i detalicznego obrotu lekami. Jednak struktura holdingu, jaką przyjęła holenderska spółka, wynika również z tego, że ma być ona swoistym wehikułem inwestycyjnym, który z jednej strony pozyskuje kapitał na rozwój, z drugiej dokonuje akwizycji. Wybór Marii Wiśniewskiej na szefową przedsięwzięcia nie jest tu przypadkowy. Nie jest specjalistką od dystrybucji farmaceutyków; jej zadanie to wykorzystanie międzynarodowych kontaktów w świecie finansów (zdobytych podczas prezesury w banku Pekao) i przekonywanie inwestorów. Natomiast kierownictwo CEPD i PGF zakłada, że same przejęte spółki będą cieszyły się dużą niezależnością na poszczególnych rynkach. Zarejestrowanie firmy w Holandii ma na celu uniknięcie wysokich podatków od zysków kapitałowych, jakie ma osiągać holding.

Źródło: Parkiet
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2026>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter