Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skuteczność preparatu Keppra w leczeniu padaczki
15.12.2005
Nowe badania dotyczące stosowania leku Keppra® (lewetyracetam) jako terapii uzupełniającej w leczeniu padaczki uogólnionej* potwierdzają skuteczność terapii.
Keppra® u ponad 70% pacjentów powoduje co najmniej 50% zmniejszenie tygodniowej częstości napadów, a około jedną czwartą osób chorych ze źle kontrolowaną padaczką uogólnioną całkowicie uwalnia od napadów.

Nowe badania dotyczące stosowania leku Keppra® zaprezentowano podczas 59. zjazdu American Epilepsy Society w Waszyngtonie. Badania wykazały, że w wyniku stosowania przez 20 tygodni leku Keppra® jako terapii uzupełniającej, około jedna czwarta pacjentów ze źle kontrolowaną padaczką uogólnioną została uwolniona od napadów padaczkowych. Ten typ napadów jest tak ciężki w swoim przebiegu, że zaburzają one normalne życie społeczne, uniemożliwiają pracę i naukę. Dlatego cieszą nas wyniki badań, które pokazują, że Keppra® w znamiennym stopniu redukuje częstość napadów**. Profil tolerancji leczenia jest porównywalny do tego, który był obserwowany podczas poprzednich badań nad lekiem Keppra® w leczeniu padaczki - mówi główny badacz projektu dr Robert Leroy z Kliniki Neurologii z Texasu. Wszyscy ze 164 pacjentów w wieku od 4 do 65 lat włączonych do badania, mieli co najmniej 3 napady podczas 8 tygodni przed rozpoczęciem badania, pomimo przyjmowania jednego lub dwóch leków przeciwpadaczkowych. Po 4 tygodniach obserwacji pacjenci byli losowo przydzieleni do grupy leku Keppra® lub grupy placebo przez 20 tygodni. Terapia uzupełniona lekiem Keppra® redukowała tygodniową częstość występowania napadów padaczkowych. W grupie leku Keppra® 72,2% pacjentów miało co najmniej 50% zmniejszenie tygodniowej częstości napadów (w przypadku placebo redukcja na poziomie 45,2%). Podczas 20-tygodniowego okresu leczenia lekiem Keppra® blisko jedna czwarta pacjentów została całkowicie uwolniona od napadów (w przypadku placebo 8,3%). Keppra® jest już obecna na polskim rynku. Niestety, jej dostępność dla polskich pacjentów jest znacznie ograniczona ze względu na brak refundacji. Wprowadzenie leku Keppra® na listę leków refundowanych umożliwiłoby jej zastosowanie u chorych, którzy dotychczas z przyczyn finansowych nie mogli sobie pozwolić na tę skuteczną terapię. W 2000 roku Keppra® wprowadzona została na rynek Unii Europejskiej, od 2001 roku dostępna jest również w Polsce. Preparat Keppra® jest wskazany jako terapia wspomagająca w leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych i dzieci w wieku od 4 lat z padaczką. W Stanach Zjednoczonych, prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej (za wyjątkiem Polski i republik nadbałtyckich), a także Rumunii, Bułgarii i Turcji pacjenci korzystają z systemów refundacyjnych dla leku Keppra®. * Idiopatyczna padaczka uogólniona z napadami toniczno-klonicznymi pierwotnie uogólnionymi – rodzaj padaczki, u której nie znaleziono innej przyczyny niż wrodzona. W jej przebiegu występują napady toniczno-kloniczne, które przebiegają z utratą świadomości, charakteryzują się zwiększonym napięciem mięśniowym i gwałtownymi skurczami dużych grup mięśniowych. ** napady toniczno-kloniczne pierwotne uogólnione

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter