Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Servier inwestuje w fabrykę w Polsce
Servier inwestuje w fabrykę w Polsce
Dyrektor generalna Servier Polska Pani Joanna Drewla poinformowała, że Servier zamierza zainwestować w zakład produkcyjny w Warszawie i poszerzyć zakres produkowanych leków.

Servier jest wiodącą, niezależna farmaceutyczną firmą we Francji i drugą, po Sanofi, największą francuską firmą na świecie. Celem firmy jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych, prowadzenie badań nad nowymi lekami, podejmowanie współpracy naukowej z lekarzami i farmaceutami oraz prowadzenie edukacji zdrowotnej wśród pacjentów.

W Polsce Servier obecny jest od 25 lat. Na początku zespół składał się z 7 osób. Aktualnie firma liczy około 500 pracowników i posiada nowoczesny zakład produkcyjny na warszawskiej Białołęce. Rocznie powstaje tutaj ok. 26 mln opakowań leków. Polska jest głównym rynkiem zbytu leków produkowanych w tej fabryce, jedynie 40% eksportowanych jest za granicę. Głównym odbiorcą jest Francja – na rynek francuski trafia ok. 25 proc. sprzedaży zagranicznej, zaś pozostałe 15 proc. – do Czech, Słowacji, Litwy, Estonii, Łotwy, Słowenii, Chorwacji i Serbii.

– Polska fabryka z roku na rok produkuje coraz więcej leków i coraz więcej z nich przeznaczanych jest na eksport. Obecnie za granicę sprzedawanych jest dwa razy więcej leków niż pięć lat temu. Celem firmy jest utrzymanie tego trendu, w którym upatrywana jest dalsza droga rozwoju – mówi dyrektor Zakładu Produkcyjnego Servier Polska, Colm Murphy.

Inwestycja w zakład produkcyjny w Polsce ma zwiększyć potencjał firmy i zapewnić dalszy, stabilny wzrost. Głównym powodem inwestycji jest bardzo dobry dostęp do wykwalifikowanych pracowników – naukowców, farmaceutów i biotechnologów.

Rynek farmaceutyczny w Polsce stale rośnie, jego wartość szacowana jest na 1% PKB. To czyni go szóstym co do wielkości rynkiem w UE, a największym w Europie Środkowej. Z tego względu firmy działające w Polsce coraz częściej decydują się na rozwój swoich struktur, wprowadzają innowacyjne rozwiązania, które napędzają ich działania. Możliwość współpracy ze środowiskiem naukowym oraz łatwy dostęp do bardzo dobrze wyszkolonej kadry sprawia, że firmy decydują się na reinwestycję swoich zysków w badania i rozwój.

 

Servier – portfolio firmy

Firma Servier została założona w 1954 roku przez doktora medycyny i farmacji Jacquesa Servier’a i w 70. latach stała się jedną z większych firm farmaceutycznych na świecie. Od samego początku jest to firma prywatna. Do głównych obszarów terapeutycznych należą: kardiologia, diabetologia, onkologia, neurologia i immunologia. Produkty firmy Servier są dostępne w 148 krajach na 5 kontynentach.

Międzynarodowy zespół tworzy 21 200 pracowników, z czego 3 000 to naukowcy pracujący w działach badawczo-rozwojowych (R&D). Obecnie naukowcy pracują nad 23 innowacyjnymi lekami w dziedzinach: onkologii, kardiologii, chorób metabolicznych, neuropsychiatrii i reumatologii.

Servier jest jedną z nielicznych firm farmaceutycznych, która co roku inwestuje około 25% obrotu w badania i rozwój (z wyłączeniem leków generycznych). Priorytetem firmy jest osiągnięcie takiego zysku, aby móc swobodnie inwestować w innowacje, które zapewnią niezależność i trwałość. Prowadzenie takiej polityki znacznie ułatwia prosta struktura firmy, bez udziałowców. Dzięki temu Servier z łatwością może zainwestować część swoich zysków w prace nad nowymi lekami.

W raporcie finansowym opublikowanym we wrześniu Servier ogłosił 2,7% wzrost. Obroty osiągnęły wartość 4 miliardów euro, w tym leki oryginalne Servier wniosły 2,8 miliarda euro, a leki generyczne 1,2 mld euro. Coraz więcej produktów sprzedawanych jest poza granicami Francji (92% w roku 2015). W ostatnim roku odnotowano 8% wzrost sprzedaży, co wynosiło 3,1 mld euro.  

Inwestycje w innowacje pozwalają osiągać tak optymistyczne wyniki. W przeciągu zaledwie kilku lat leki onkologiczne stały się główną ścieżką rozwoju Servier – w ostatnim roku obroty w tej działce podwoiły się. To odzwierciedla, jaki wpływ na rozwój firmy mają inwestycje w innowacje. Osiągnięcie blisko 10% zysku korzystnie wpływa na dalsze zdolności do inwestowania w badania nad nowymi rozwiązaniami terapeutycznymi.

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
4
5
6
Newsletter