Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sanofi i Novozymes wspólnie na rzecz rozwoju nowych antybiotyków
29.01.2009
Sanofi-Aventis i Novozymes ogłosiły podpisanie umowy o współpracy obejmującej rozwój i komercjalizację innowacyjnych antybiotyków.
Na ich celowniku znalazł się potencjalny lek skierowany przeciwko najgroźniejszym infekcjom, w tym także zapaleniu płuc i posocznicy.

Ten nowy potencjalny środek leczniczy jest przeciwbakteryjnym peptydem o nazwie Plectasin NZ2114 skierowanym na terapię ciężkich chorób infekcyjnych powodowanych między innymi przez bakterie z rodzajów Staphylococcus i Streptococcus.

Wedle ustaleń umowy Sanofi-Aventis uzyska międzynarodową licencję na rozwój, rejestrację i komercjalizację wspomnianego środka leczniczego, a obie firmy będą wspólnie pracować nad rozwojem i przygotowaniem przemysłowej skali jego produkcji w oparciu o technologie rekombinacji opracowane przez Novozymes.

Porozumienie to obejmujące przekazanie licencji na przedkliniczny i kliniczny rozwój potencjalnego leku jest pierwszą taką umową podpisaną przez Novozymes niemniej, wnioskując z wypowiedzi zarządu, firma w najbliższych latach właśnie we współpracy z innymi przedsiębiorstwami upatruje swą największą szansę.

Plectasin NZ2114 jest wariantem substancji Plectasin, antybiotyku odkrytego przez Novozymes w grzybach kustrzebkowych (Pezizales) Pseudoplectania nigrella, należącego do przeciwbakteryjnej klasy peptydów zwanej defenzynami. Wykazują one wysoką aktywność tak przeciwko wrażliwym jak i opornym szczepom gram-dodatnich bakterii z rodzajów Stapchylococcus i Streptococcus.

Oprac.: Konrad Kowalski
Źródło: www.sanofi-aventis.com

KOMENTARZE
Newsletter