Fabryka produkcyjna ma stanąć w dzielnicy Songdo w okręgu Incheon niedaleko Seulu. Rozpoczęcie budowy planowane jest w pierwszej połowie tego roku. Produkcja leków będzie polegała na wytwarzaniu preparatów z żywych linii komórkowych. Samsung Group planuje również rozszerzenie linii produkcyjnej o leki na białaczkę i chłoniaka do tej pory produkowane przez Roche Holding AG oraz Biogen Idec Inc. Inwestycja pomoże firmie wejść na rynek farmaceutyczny, który obecnie ma najlepsze notowania. Farmaceutyki znajdują się na liście najlepiej sprzedających się produktów nic więc dziwnego, że Samsung zainteresował się również tą gałęzią przemysłu. Planowo leki powinny zostać dopuszczone do obrotu już w 2013 roku. Na początek spółka planuje wyprodukować leki przeciwnowotworowe a rynkiem zbytu mają być kraje zagraniczne. W skład biofarmaceutyków mają wchodzić produkty opracowane przez firmy takie jak Amgen , Abbott Laboratories oraz Johnson & Johnson.
Po 40% udziałów będą posiadały firmy Samsung Electronics i Samsung Everland Co Inc. Ministerstwo Gospodarki Korei Południowej podało w odrębnym oświadczeniu, że Samsung skupi się na produkcji podczas gdy Quintiles zajmie się rozwojem nowych technologii.
Samsung Group planuje również wytworzenie produktów biopodobnych. Produkcja ma ruszyć w 2016 roku i jako pierwszy ma powstać preparat o nazwie Rituxan( wytwarzany przez Roche). Rituxan posiada ochronę patentową do 2018 roku w U.S.A , w pozostałej części świata do 2013 roku. Do tej pory preparat ten wybierał statystycznie co dziewiąty chory i tylko w zeszłym roku zarobił ponad 6 miliardów dolarów.
Predykcje związane ze sprzedażą preparatów są bardzo obiecujące. Według analityków ich sprzedaż ma wzrosnąć 40- krotnie co z kolei pozwala szacować, że w latach 2010-2020 sprzedaż biopodobnych pozwoli na uzyskanie przychodów o wartości 90 miliardów dolarów.
Grupa Samsung ma zamiar generować własne biofarmaceutyki po zdobyciu doświadczenia w produkcji już istniejących leków.
Źródło: www.bloomberg.com
Oprac.: Agata Bednarek
KOMENTARZE