Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rynek farmaceutyczny w Polsce w okresie styczeń-maj 2007
26.06.2007
Według danych IMS Health, całkowita wartość rynku farmaceutycznego w Polsce w okresie styczeń-maj 2007 roku (mierzona w PLN na poziomie cen producenta netto) wzrosła o 8,9% w porównaniu do takiego samego okresu roku 2006 i osiągnęła wartość 6,9 mld PLN w cenach producenta netto. W skali ostatnich 12 miesięcy rynek farmaceutyczny osiągnął wartość 15,4 mld PLN, osiągając 6-procentowy wzrost.

Rynek apteczny leków wydawanych na receptę w pierwszych pięciu miesiącach 2007 roku zanotował 7,5-procentowy wzrost. W porównaniu do analogicznego okresu roku 2006 przyrost został odnotowany prawie we wszystkich grupach terapeutycznych leków.

Obroty na rynku aptecznym leków wydawanych na receptę w pięciu największych grupach terapeutycznych tj. leków stosowanych w chorobach układu
sercowo-naczyniowego (wzrost 9,5%), ośrodkowego układu nerwowego (wzrost 4,3%), układu oddechowego (wzrost 12,8%), infekcji (wzrost 17,3%), przewodu pokarmowego i metabolizmu (wzrost 6,6%) stanowiły ponad 70% wartości sprzedaży, w cenach producenta netto. Największy przyrost sprzedaży w wartościach bezwzględnych zanotowano w klasach leków stosowanych w chorobach układu krążenia, w klasach leków przeciwinfekcyjnych i w leczeniu chorób układu oddechowego. Te trzy klasy przyrosły o ponad 215 mln PLN w cenach producenta netto.

Znaczący wzrost dynamiki rynku wynika przede wszystkim z przejściowego zwiększenia sprzedaży leków stosowanych w ostrych infekcjach, których znaczną liczbę obserwowaliśmy w pierwszym kwartale 2007 roku. Od kwietnia 2007 roku, pomimo spadku liczby zachorowań na infekcje, udział tych leków we wzroście sprzedaży jest nadal zauważalny i wynosi ponad 13% (porównanie do okresu kwiecień - maj 2006 r.).
Kolejne elementy powodujące przyspieszenie wzrostu rynku farmaceutycznego to wysoki wzrost gospodarczy oraz wzrost wynagrodzeń, przekładające się na zwiększone możliwości ponoszenia wydatków na leki przez pacjentów.

Na rynku szpitalnym również utrzymuje się wzrostowy trend sprzedaży – zanotowano  11,2-procentowy wzrost w porównaniu do pierwszych pięciu miesięcy ubiegłego roku.
Za taki wynik w głównej mierze odpowiedzialna jest klasa leków onkologicznych
i immunosupresyjnych, która przyrosła o blisko 48 mln PLN. Od 2004 roku sprzedaż leków stosowanych w onkologii na rynku szpitalnym przewyższyła wartość sprzedaży tych leków na rynku aptecznym i od tego czasu bardzo dynamicznie rośnie.

Rynek leków i produktów z zakresu tzw. samoleczenia (często zwany OTC) w aptekach otwartych wzrósł w pierwszych pięciu miesiącach 2007 roku (w porównaniu do pięciu pierwszych 2006 roku) o 16,1% - do blisko 1,8 mld PLN (w cenach producenta bez VAT). Podobnie jak w okresie styczeń – kwiecień 2007 roku wzrost zanotowały wszystkie kategorie produktów z tego segmentu. W wartościach bezwzględnych największy przyrost - o ponad 70 mln PLN - odnotowała klasa preparatów stosowanych w leczeniu grypy i choroby przeziębieniowej. O ponad 41 mln PLN wzrosła sprzedaż preparatów wykorzystywanych w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. W tej kategorii najbardziej zwiększyła się sprzedaż probiotyków – leków stosowanych jako osłona układu pokarmowego podczas antybiotykoterapii. Było to związane ze zwiększoną liczbą infekcji górnych dróg oddechowych.


Źródło: IMS Health
KOMENTARZE
Newsletter