Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Roche: lek stosowany w zapaleniu stawów powiązany z ciężkimi infekcjami
08.03.2010
Od momentu ogłoszenia informacji wartość akcji Roche spadła o 0,4%.
Szwajcarski gigant farmaceutyczny, Roche oraz amerykańska firma biotechnologiczna - Biogen ogłosiły zawieszenie stosowania terapii ocrelizumabem w reumatoidalnym zapaleniu stawów i toczniu układowym po powiązaniu go z przypadkami śmiertelnych infekcji. Stawia to pod znakiem zapytania przyszłość leku.

Ocrelizumab rozwijany przez ww firmy jest podobny do Rituxan, który juz uzyskał zezwolenie na stosowanie go w terapii przeciwnowotworowej i leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Firma Roche ogłosiła, że ostatnie badania późnej fazy ocrelizumabu wykazały jego skuteczność w redukcji objawów zapalenia stawów, ale, jednoczenie, stosowanie leku może prowadzić do infekcji.

Ocrelizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko cząsteczce CD20. Punkt uchwytu leku pozwala na kierowanie terapii na dojrzałe limfocyty B i dlatego lek jest silnym supresorem stanu zapalnego. Jak dotychczas, ten eksperymentalny lek został dopuszczony do II fazy badań klinicznych z udziałem pacjentów chorujących na zapalenie stawów (reumatoidalne), toczeń układowy. W II fazie badań znajdują się grupy, w których stosuje się lek w leczeniu stwardnienia rozsianego oraz nowotworów hematologicznych. Informacja Roche dotyczy infekcji oportunistycznych. Lek, działając przeciwzapalnie i wyłączając skuteczne działanie limfocytów B hamuje eskalacje zarówno patologicznego stanu zapalnego, ale również naturalnej, fizjologicznej jego formy - niezbędnej do usuwania bakterii z miejsca zakażenia. Pacjenci stosujący ocrelizumab stanowią grupę ryzyka i zapadają na zakażenia oportunistyczne częściej niż osoby nie stosujące leku.

Przypomnijmy, że limfocyty B, a właściwie krańcowe stadium ich różnicowania, plazmocyty, są niezbędne do produkcji przeciwciał. Deplecja organizmu o funkcjonalną formę tych podtypów komórek stanowi bezpośrednie narażenie go na zakażenie.
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter