Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rinowirusy wrogiem seniora
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że osoba żyjąca 74 lata doświadcza objawów przeziębienia przez około 1 800 dni. Brzmi to jeszcze poważniej jeśli uświadomimy sobie, że to niemal 5 lat! Za przeziębienie odpowiadają w większości wirusy, z czego ponad połowę zakażeń wywołują Rinowirusy. Uważać powinny na nie zwłaszcza osoby starsze.

Przeziębienie to wirusowa zakaźna choroba górnych dróg oddechowych. Objawy są nasilone zwłaszcza ze strony nosa oraz gardła. Do głównych objawów należą znane każdemu kaszel, gorączka, ból gardła i katar. W większości przypadków objawy szybko ustępują. Winowajcami są w ponad połowie Rinowirusy. Ich wysoka zjadliwość warunkowana jest tym, że optimum rozwoju uzyskują w temperaturze zbliżonej do temperatury w przewodach nosowych człowieka (33-34 °C).  O ile młodzież i osoby dorosłe z przeziębieniem radzą sobie całkiem nieźle o tyle osłabiony układ immunologiczny seniorów nie jest już tak wydolny.

Wśród pacjentów powyżej 65. roku życia zwiększona podatność na infekcje jest warunkowana słabszą odpowiedzią humoralną i komórkową organizmu. Często manifestacja zakażenia wirusowego różni się znacznie w tej grupie wiekowej co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Objawy często są mniej nasilone lub odwrotnie – znacznie bardziej poważne niż byśmy się mogli spodziewać. Lekarze i farmaceuci muszą dodatkowo wziąć pod uwagę występowanie chorób współistniejących (szczególnie przewlekłe choroby płuc), niewydolności narządowe związane z postępującym procesem starzenia oraz zjawisko polipragmazji (przyjmowania wielu leków jednocześnie i możliwe między nimi interakcje oraz skutki uboczne).

Charakterystyczne jest to, że symptomy takie jak kaszel, gorączka lub ból nie występują w przebiegu choroby. Może być to związane ze zmianą w samym odczuwaniu bólu przez osoby w podeszłym wieku. Często bagatelizowane przez to przeziębienie może dać groźne powikłania, do których zaliczyć  trzeba zapalenie ucha, zatok i płuc. Seniorzy powyżej 75. roku życia są narażeni nawet 50 razy bardziej na zapalenie płuc, śmiertelność w tej grupie wiekowej jest z tego powodu naturalnie wyższa. Dodatkowo Rinowirusy są związane z rozwojem i zaostrzeniem astmy oskrzelowej. Patogen może przyspieszyć wystąpienia ataku u osób starszych nawet o 20%. Poza tym, zakażenia te pogarszają stan osób cierpiących na POCHP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) i narażają je na wtórną, groźną infekcję bakteryjną.

Co więc poradzić choremu? Obecnie brak jest na rynku preparatów, których skuteczność w skracaniu czasu infekcji zostałaby jednoznacznie potwierdzona. Leczenie więc jest w zasadzie tylko objawowe. Należy pamiętać o uzupełnianiu płynów, odpoczynku oraz płukaniu gardła lub ssaniu pastylek z substancją odkażającą. W często powtarzających się infekcjach górnych dróg oddechowych warto rozważyć suplementację cynkiem.   

Bardzo istotne jest to, by pamiętać, że powszechnie uważane za panaceum antybiotyki nie są skuteczne w zakażeniach wirusowych. Nie skrócą one czasu powrotu do zdrowia, a jedynie mogą przyczynić się do osłabienia organizmu w wyniku ubytku korzystnej flory bakteryjnej będącej ważnym ogniwem sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego.

 

 

Źródła

http://www.pharmacytimes.com/publications/issue/2015/january2015/rhinovirus-in-the-elderly-the-commonest-of-colds/P-2

Greenberg SB. Viral respiratory infections in elderly patients and patients with chronic obstructive pulmonary disease. Am J Med. 2002;112(Suppl 6A):28S-32S.

http://www.bmj.com/content/bmj/313/7065/1119.full.pdf

http://www.bmj.com/content/315/7115/1060.short

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter