Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Reforma systemu i zmiany w polityce lekowej
27.02.2006
Co najmniej czterech lat potrzeba na zbudowanie podstaw nowego systemu ochrony zdrowia - stwierdził minister zdrowia Zbigniew Religa podczas konferencji "Trzy razy farmacja" zorganizowanej przez czasopismo Rynek Zdrowia.
Szybciej, bo już w czerwcu, do Sejmu trafi projekt ustawy zmieniającej zasady refundacji leków - zapowiedział wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Podczas spotkania z przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego, w poniedziałek 27 lutego, minister Religa poinformował, że na zbudowanie podstaw dla przebudowy systemu ochrony zdrowia potrzeba minimum 4-5 lat. Nie będzie to czas rewolucji, ale powolnych zmian. Już za dwa lata powinien być gotowy nowy system ubezpieczeń. Nie ma jednak możliwości, aby zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia w sposób satysfakcjonujący w ciągu jednego roku. Minister zapewnił, że od 1 stycznia 2007 wydatki na zdrowie wzrosną o 4 mld złotych. Zdaniem prof. Religi w ciągu 5-6 lat nakłady na ten cel osiągną poziom 6% PKB. Minister Bolesław Piecha zapowiedział z kolei, że listy refundacyjne zostaną uproszczone, a leki pogrupowane w dwie kategorie: leków refundowanych oraz leków dostępnych na ryczałt. Po raz kolejny potwierdził też zamiar wprowadzenia nowej kategorii leków specjalistycznego stosowania, z możliwością przedłużania terapii przez lekarzy POZ. Będzie się to wiązało z elektronicznym monitorowaniem ordynacji leków. Zapowiedział również możliwość odwoływania się od decyzji o refundacji na drodze sądowej, wprowadzenie zasady tzw. milczącej zgody oraz stopniowego ograniczania rozpiętości cen preparatów refundowanych o tym samym składzie. Projekt zmian miałby w czerwcu trafić do sejmu. Na konferencji wystąpił także Leszek Borkowski pełniący obowiązki prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Ujawnił, że spośród 13 tys. preparatów obecnie dostępnych w aptekach, które powinny przejść proces tzw. harmonizacji, do tej pory wnioski złożono w sprawie zaledwie 1600. Termin uzupełnienia dokumentacji mija w roku 2008.

Źródło: Medycyna Praktyczna

.
KOMENTARZE
Newsletter