Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Raport Światowej Organizacji Zdrowia dotyczący globalnego występowania HIV i AIDS
23.11.2007
Opublikowany 20 listopada bieżącego roku raport przedstawia nowe dane dotyczące globalnego występowania wirusa HIV.
Wynika z niego, że odsetek osób żyjących z AIDS ustabilizował się, a liczba nowych infekcji spadła. Jednakże, szacuje się, że w roku 2007 na świecie żyło 33.2 miliona osób chorych na AIDS, 2.5 miliona zostało zainfekowanych, a 2.1 miliona zmarło.

W Afryce Środkowej zanotowano 1.7 miliona nowych infekcji, co stanowi znaczny spadek w porównaniu z poprzednimi badaniami z roku 2001. Region ten wciąż pozostaje najbardziej dotknięty plagą (epidemią ???) HIV. Szacunki mówią o 22 i pół miliona (68% wszystkich) zakażeń w tym regionie. 30% zakażeń i śmierci w skali globalnej ma miejsce w ośmiu krajach Afryki Środkowej (min. Angola, Kenia, Mozambik, Nigeria i Zimbabwe).

Od roku 2001 ilość osób żyjących z AIDS w Europie Wschodniej i Środkowej Azji wzrosła ponad 150% - z 630 tysięcy do 1.6 miliona. W Wietnamie liczba zakażonych podwoiła się, a miejscem gdzie mamy do czyniena z prawdziwą epdemią HIV jest Indonezja.

Ilość zakażeń wirusem HIV na świecie szacuje się na 2.5 miliona rocznie, co jest spadkiem w porównaniu z okresem szczytowym (późne lata 90-te XX wieku) gdy liczba ta przekroczyła 3 miliony. Ciągle jest to jednak średnio 6800 zakażeń dziennie. Odzwierciedla to naturalne trendy epidemii jak również wpływ na to ma szersza edukacja i programy zapobiegania HIV.

Liczba osób umierających na AIDS zmalała w ciagu ostatnich dwóch lat, częściowo dzięki efektom terapii antyretrowirusowej. Jednakże, AIDS stale pozostaje główną przyczyną śmierci na świecie, a w Afryce jest zdecydowanym liderem.

Jak mówi kierownik zespołu badawczego dr Peter Piot - "Nowe dane lepiej obrazują nam epidemię AIDS. Ujawniają nowe wyzwania i możliwości. Niewątpliwie zaczynamy dostrzegać efekty prac mających na celu powstrzymać epidemię. Jednakże, 6800 zakażeń i 5700 śmierci dziennie wskazuje, iż trzeba jeszcze bardziej zwiększyć wysiłek i fundusze by znacznie zredukować wpływ AIDS".

Trudno się z powyższym nie zgodzić,  badania pokazują bowiem, że są miejsca gdzie sytuacja nie tylko nie poprawia sie, ale wręcz się pogarsza. W Burundi, zniżkowy trend trwał od połowy lat 90-tych do 2005 roku, od którego to zaobserwowano stały wzrost w większości stacji badawczych. Podobnie, pomimo sporych osiągnięć w walce z epidemią AIDS w Tajlandii zaobserwowano  wzrost zakażeń u homoseksualistów (osobników płci męskiej mających stosunki seksulane z innymi mężczyznami - 30 %) i narkomanów nadużywających dożylnych środków odurzających - 50%.

W podsumowaniu autorzy raportu podkreślają, iż lepsze wyniki badań nie zmieniają zapotrzebowania na natychmiastowe działania i finansowanie mające na celu edukację, powyższanie świadomości na temat HIV/AIDS oraz opiekę nad chorymi.

Źródło: www.who.int
KOMENTARZE
Newsletter