Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Psychoonkologia w pigułce
Psychoonkologia w pigułce
Choroba ciała zawsze łączy się z chorobą duszy. Osoba cierpiąca myśli o swojej chorobie co przekłada się często na stan zdrowia oraz wpływa na najbliższych. Młoda dziedzina wiedzy łącząca w sobie wiedzę z pogranicza onkologii i psychologii stawia wyzwania takim właśnie problemom i rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie.

 

Ośrodki onkologiczne w Polsce to coraz bardziej rozwinięte placówki podchodzące do pacjenta kompleksowo. Podstawę leczenia stanowi nadal chemioterapia, radioterapia i  chirurgia onkologiczna. Nie zapominając o stanie psychicznym pacjenta standardem staje się zatrudnienie psychoonkologa, który wspiera chorego oraz jego rodzinę w momencie diagnozy i w procesie długiego leczenia.

Na uaktywnienie się procesu nowotworowego składa się wiele czynników: predyspozycje rodzinne, geny, styl życia, dieta, palnie tytoniu, nadmierne opalanie. Składowe te nie decydują jednoznacznie o wystąpieniu choroby. Ważna jest natomiast świadomość, że prowadzenie zdrowego trybu życia może wyeliminować ryzyko nowotworzenia. Stąd tak istotny jest nacisk w pracy psychoonkologa na podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie. Zachęta do badań profilaktycznych, organizacja warsztatów, zajęć edukacyjnych i wspieranie innych proozdrowotnych kampanii powinna być nieodłącznym elementem jego  pracy.

Psychoonkologia ponadto zajmuje się psychoedukacją i promocją zdrowia z uwzględnieniem zachowań ułatwiających zapobieganie, a także wczesne wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych, łagodzeniem psychologicznych następstw diagnozy i późniejszego leczenia oraz edukacją personelu medycznego w zakresie skutecznego porozumiewania się z chorym i, co bardzo istotne, przeciwdziałaniu wypaleniu w następstwie wyzwań jakie stawia diagnoza – rak.

W przyszłości myśli się nad włączeniem do systemu nauczania zawodów służby zdrowia elementów psychoonkologii. Wszystko po to aby nie postrzegać pacjenta pod kątem jednostki chorobowej ale jako człowieka w ogóle.

Ciężar jaki spada na człowieka kiedy słyszy diagnozę „rak” jest nie do opisania. Czasami ciężko poradzić sobie bez odpowiedniego wsparcia. Najbliższe warsztaty odbędą się dnia 16.01.2016 roku w Tomaszowie Mazowieckim w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.

Dla kogo są one przeznaczone? Przede wszystkim dla pacjentów chorych onkologicznie i będących w grupie realnego ryzyka zachorowania, dla osób cierpiących z powodu straty bliskiej osoby, dla tych wyleczonych oraz... dla każdego zainteresowanego.

Warsztaty, o których mowa obejmować będą:

- zwrócenie  uwagi na to w jaki sposób ludzie wprowadzają się w cierpienie emocjonalne i tworzą zaburzenia poprzez irracjonalne, niezdrowe myślenie,
-pokazanie jak modyfikować zachowania i sposób myślenia na zdrowsze, co w efekcie prowadzi do poprawy jakości życia,

- docieranie do źródeł negatywnych emocji, poznanie technik relaksacyjnych i praca z wyobraźnia aby w przyszłości móc lepiej poradzić sobie ze stresem, lękiem i bólem,

- radzenie sobie z objawami choroby i niepożądanymi skutkami leczenia.

- Ponadto w czasie trwania warsztatów zostaną zaprezentowane techniki pozwalające na rozwinięcie samokontroli oraz obniżenie poziomu stresu, lęku i innych negatywnych emocji. Przedsięwzięcie  będzie wymagać aktywnego udziału pacjentów, aby jak najlepiej mogli przyswoić sobie zaoferowane przez psychoonkologa narzędzia – dodaje prowadząca warsztaty psychoonkolog Pani Karolina Kulczyńska. – Osoby dotknięte poważnymi chorobami są obciążone psychicznie i fizycznie, co skutkować może przygnębiającymi myślami. Jest to źródłem negatywnych emocji jak strach i lęk. Wyobrażanie sobie tylko negatywnych aspektów dotyczących stanu zdrowia i samego leczenia przyczynia się do tego, że pacjenci boją się coraz bardziej. Celem warsztatów jest uświadomienie pacjentom, że to nie fakty generują nasze emocje, ale przekonania o tychże faktach. Wiąże się to z tym, że nasze myśli są zawsze zgodne w emocjami odczuwanymi w danym momencie.

Na te i inne warsztaty serdecznie zapraszamy, bo po prostu... warto!

Źródła

 

http://www.poradnictwozyciowe.pl/

 

NU-MED Tomaszów Mazowiecki

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
Pomiar pH próbek farmaceutycznych
2021-07-28 do 2021-09-29
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter