Inteligentne leki mają być aktywowane po połknięciu w żołądku, który ma być bazą do gromadzenia wiedzy na temat stanu zdrowia chorego . Informacje z raportem stanu badanego mają trafiać bezpośrednio do lekarza za pośrednictwem Internetu lub smartphone’ a.
Pierwsze mikrochipy ukryte w tabletkach mają być przeznaczone dla pacjentów po przeszczepach w celu wykluczenia odrzucenia przeszczepu. Częstym problemem pacjentów po tego rodzaju zabiegach jest brak ścisłej i dokładnej kontroli zmian zachodzących w organizmie które mogłyby świadczyć o możliwości odrzucenia przeszczepionego narządu . „Chip In a pill” lub szerzej znane jako IEM (ingestible event marker) są stworzone do diagnozowania stanu zdrowia pacjenta . IEM maja być stacją zdrowotna pacjenta .Pigułki smart czeka jeszcze szereg badań klinicznych zanim zostaną wprowadzone na rynek.
Firma chce rozpocząć produkcję inteligentnych leków w oparciu o już funkcjonujące na rynku leki opracowane przez Novartis. Do nich będą dodawane mikroprocesory . Pomysł wydaje się genialny z punktu widzenia pacjentów i naukowców pojawia się tylko jeden problem związany z transmisją danych na temat zdrowia chorego. Jeśli Internet czy Bluetooth stanowią sieć przesyłową w jaki sposób dane na temat zdrowia chorego będą chronione??
Źródło: Link
oprac: Agata Bednarek
KOMENTARZE