Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prywatyzacja Polfy Warszawa raczej poprzez inwestora
14.01.2009
Prywatyzacja Polfy Tarchomin planowana jest na II połowę tego roku. Do końca roku MSP zamierza też sprzedać inwestorowi Polfę Pabianice.
W przypadku Polfy Warszawa rozważane były różne warianty prywatyzacji, w tym wariant giełdowy, ale z uwagi na koniunkturę na rynku bardziej prawdopodobna jest prywatyzacja poprzez inwestora branżowego - powiedział w rozmowie z PAP Jan Bury, wiceminister skarbu państwa.

"Polfa Tarchomin realizuje proces inwestycyjny i restrukturyzacyjny, wkrótce otrzyma pożyczkę z Agencji Rozwoju Przemysłu zaakceptowaną przez Komisję Europejską. Chcemy, by jak najszybciej była sprywatyzowana, stąd trwa tam restrukturyzacja, regulowanie kwestii majątkowych, wyłączanie nierentownych produkcji" - powiedział PAP wiceminister.

"Myślę, że Tarchomin najgorsze ma już za sobą. Spodziewam się, że w drugiej połowie roku dojdzie do jego prywatyzacji poprzez inwestora branżowego" - powiedział, dodając, że do MSP zgłaszają się oferenci, zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne.

 Zdaniem wiceministra do końca roku możliwa jest prywatyzacja Polf Pabianice i Warszawa.

"Jest duża szansa, że do końca roku sprywatyzujemy Polfy Pabianice i Warszawa. Nie ma sensu czekać, że potem sprzedamy drożej. Czas pokazuje, że udział Polf w rynku się zmniejsza, trzeba szybko i dobrze je sprywatyzować" - powiedział Bury.

"W przypadku Polfy Warszawa nie wykluczałbym wariantu giełdowego, ale patrząc na rynek finansowy, wydaje się, że nie ma klimatu do prywatyzacji giełdowej. Odbędzie się to raczej poprzez inwestora" - dodał.

Pod koniec ubiegłego roku w rozmowie z PAP Artur Woźniak, prezes Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, mówił, że w przypadku Polfy Tarchomin i Pabianice preferowana jest sprzedaż inwestorowi branżowemu, a w przypadku Polfy Warszawa możliwy jest wariant z wejściem na GPW.

Polski Holding Farmaceutyczny ma 69 proc. akcji tarchomińskiej Polfy, 16 proc. należy do Skarbu Państwa, a 15 proc. do pracowników.

PHF ma też po 80 proc. akcji Polfy Pabianice i Warszawa, po 5 proc. ma Skarb Państwa, a po 15 proc. pracownicy obu firm.

PAP
KOMENTARZE
Newsletter