Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prof. Piotr Kuna: „Nasze życie może zależeć od... nosa!”
Prof. Piotr Kuna: „Nasze życie może zależeć od... nosa!”

– Rola prawidłowo funkcjonującego nosa jest ogromna, z czego na ogół nie zdajemy sobie sprawy. Od nosa może zależeć nasze życie. Źle funkcjonujący nos wpływa też na popęd seksualny, szczególnie u mężczyzn – mówi PAP prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych. 

 

 

Wyjaśnia, że o tym, jak ważna jest rola zdrowego nosa możemy się przekonać choćby wtedy, gdy prowadzimy samochód. – Nasze życie może wtedy zależeć od nosa. Jeśli ktoś ma zatkany nos i katar, kiedy kichnie, prowadząc samochód, przez co najmniej 50 metrów nic nie widzi i nie kontroluje wtedy pojazdu – przekonuje. W tym czasie może się wydarzyć wiele niebezpiecznych sytuacji, szczególnie gdy są trudne warunki drogowe. – Banalne wydawałoby się choroby odpowiadają za poważne wydarzenia – zaznacza prof. Kuna. Kolejnym przykładem są alergie. – Badania we Francji i Hiszpanii wykazały, że pacjenci z alergicznym nieżytem nosa w okresie sezonu pylenia roślin popełniają o 75% wypadków więcej niż poza sezonem – ostrzega.

Zdaniem specjalisty nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ważnych funkcji pełni nasz nos. Przykładem jest odczuwanie zapachów. – Zapach nas budzi i ratuje, gdy w czasie snu dojdzie np. do pożaru. To niezmiernie ważny narząd ostrzegający przed zagrożeniami – tłumaczy. Kolejnym przykładem jest zepsuta żywność – przed nią również ostrzega nas nos. Inne zagrożenia to zanieczyszczenia środowiskowe. – Nos wychwytuje wiele zanieczyszczeń powietrza, które przenikając do płuc, a następnie krwi, mogą wpływać na rozwój nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, a nawet demencji i choroby Alzheimera – przekonuje. Wyjaśnia, że poza oczyszczaniem i podgrzewaniem powietrza, co jest również ważne, nos wychwytuje też różne drobnoustroje, w tym bakterie i wirusy. – Jeśli zatem ktoś oddycha przez usta, to nie ma prawidłowego oczyszczania powietrza i bardziej jest narażony na takie choroby, jak nowotwory – dodaje.

Na pytanie, czy polipy nosa mogą wpływać na popęd seksualny, specjalista odpowiada, że tak i to znacznie, szczególnie u mężczyzn. – Zapach wpływa na libido, a nawet dobór par. To nos nam sygnalizuje, która partnerka lub partner może być dla nas najlepszy. To się dzieje w naszej podświadomości. Wielu pacjentów z polipami nosa, przewlekłym zapaleniem zatok, a także po operacjach plastycznych traci kompletnie zainteresowanie seksem – twierdzi prof. Piotr Kuna. Zwraca uwagę, że takie banalne schorzenia, jak polipy nosa, występują powszechnie. – Są to zapalne wyrośla we wnętrzu zatok przynosowych i nosa, które można obserwować w bardzo różnych stanach, najczęściej w przebiegu przewlekłego zapalenia błony śluzowej i zatok przynosowych – wymienia. Według specjalisty z tego powodu cierpi w Polsce 12% osób dorosłych, czyli 5 mln ludzi, najczęściej w wieku ok. 40 lat.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej i zatok przynosowych to jedno z najczęstszych schorzeń na świecie. Zalicza się do niego przewlekle stany zapalne błony śluzowej zatok przynosowych, trwające co najmniej przez 12 tygodni. Najczęstszymi objawami tej choroby jest uczucie rozpierania w obrębie twarzy, a także zanik węchu, obrzęk błony śluzowej i wyciek z nosa. Czasami następuje także utrata smaku. – Polipy nosa rozwijają się na ogół u osób z obustronnymi zmianami zapalnymi, początkowo w zatokach przynosowych, ale ostatecznie mogą się one rozrastać do przewodu nosowego, co z kolei prowadzi do dłużej utrzymujących się objawów – wylicza prof. Piotr Kuna. 

Przyczyny tej choroby nie są w pełni znane. Podejrzewa się, że występują trzy mechanizmy zapalenia. Jedne związane są z zaburzeniami immunologicznymi i pewnymi mechanizmami alergicznymi, a pozostałe – nieprawidłową reakcją na przebyte infekcje bakteryjne. Prof. Radosław Gawlik, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, uważa, że polipy nosa mogą bardziej negatywnie wpływać na komfort życie aniżeli takie choroby, jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze krwi.

Autor: Zbigniew Wojtasiński

Źródło: Nauka w Polsce

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/photo/woman-smelling-a-bottle-of-essential-oil-3969195/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter