Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Potrzeba większych inwestycji na badania medyczne
13.12.2007
Po przeprowadzeniu analizy stanu badań medycznych w Europie przedstawiciele Europejskich Rad ds. Badań Medycznych (EMRC) zaapelowali o podwojenie publicznych wydatków na badania medyczne do minimalnego poziomu 0,25 procent PKB w ciągu najbliższych 10 lat.


W opublikowanej 6 grudnia Białej Księdze EMRC autorzy stwierdzają, że takie pobudzenie jest konieczne, aby "zapewnić zdrowie i opiekę obywatelom Europy oraz wesprzeć rozkwitający sektor badań medycznych".

Wśród innych zaleceń EMRC, organizacji członkowskiej Europejskiej Fundacji Nauki skupiającej wszystkie rady ds. badań medycznych w Europie, znalazły się:
  • bliższa współpraca i koordynacja działań instytucji europejskich przy wsparciu EMRC, Komisji Europejskiej, Europejskiej Rady ds. Badań i towarzystw medycznych;
  • nowelizacja dyrektyw Komisji Europejskiej dotyczących badań medycznych;
  • zwiększanie szans zawodowych naukowców zajmujących się medycyną oraz zapewnienie im równych szans;
  • dystrybucja funduszy w oparciu o ocenę niezależnych ekspertów według kryterium doskonałości;
  • dodatkowe inwestycje w infrastruktury badawcze w nowych państwach członkowskich UE.
Wierzymy, że ta Biała Księga prezentuje mocne argumenty za przyszłą strategią dotyczącej badań medycznych w Europie, która przyniesie społeczeństwu różnorodne korzyści i pozwoli poprawić jakość życia obywateli Europy i reszty świata oraz sprostać trudnym wyzwaniom, które przed nami stoją - powiedziała profesor Liselotte Hřjgaard, przewodnicząca EMRC, przedstawiając dokument komisarzowi ds. nauki i badań naukowych Janezowi Potočnikowi. - Silna baza badań medycznych pozwoli stworzyć podstawy bardziej prężnego przemysłu medycznego w Europie.

- Europa potrzebuje bardziej spójnego, strategicznego podejścia do badań na poziomie europejskim - zgodził się komisarz Potočnik. - Przede wszystkim taka filozofia przyświecała nam podczas tworzenia Zielonej Księgi poświęconej Europejskiej Przestrzeni Badawczej i przyjęli ją również w swojej księdze przedstawiciele EMRC. To bardzo znaczący sygnał, że krajowe rady ds. badań medycznych jednoczą się w celu lepszego zorganizowania badań medycznych w Europie. Cieszę się z perspektywy poznania pomysłów EMRC i udzielenia wsparcia w realizacji wyznaczonych celów.

Interesariusze będą kontynuować omawianie Białej Księgi i sugerowanych działań podczas spotkania 30 stycznia we Frankfurcie w Niemczech.

Źródło: CORDIS
KOMENTARZE
Newsletter