Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska znajdzie się w 2013 roku w grupie wschodzących liderów wzrostu rynku farmaceutycznego.
15.07.2010
Do tego czasu polski rynek farmaceutyczny powiększy się o 1-5 mld USD, ocenili eksperci firmy doradczej IMS Health w raporcie "Nowi liderzy wzrostu światowego rynku farmaceutycznego, nowa rzeczywistość, nowe priorytety".
W ocenie IMS, 17 rynków wschodzących, stanowiących obecnie 16% rynku światowego, wartych łącznie 123 mld USD, doprowadzi do przetasowania sił na globalnym rynku farmaceutycznym. Za trzy lata wschodzące rynki farmaceutyczne odpowiadać będą już za niemal połowę wzrostu rynku globalnego. W 2009 roku wartość ta wyniosła 37%.

Największy wzrost spodziewany jest w Chinach, w których sektor farmaceutyczny powiększył się aż o 27% w 2009 roku. Prognoza zakłada wzrost rynku o 40 mld USD do 2013 r., co oznacza, że kraj ten pozostawia inne gospodarki wschodzące daleko za sobą. Drugą grupę wzrostowych rynków stanowią Brazylia, Rosja i Indie. Rynek farmaceutyczny każdego z nich wzrośnie o 5-15 mld USD do 2013 roku.

Trzecia grupa wschodzących liderów wzrostu rynku farmaceutycznego obejmuje 13 państw m.in. Polskę, Argentynę, Egipt, Pakistan, z których każde ma PKB poniżej 2 bilionów USD, za to ich rynki farmaceutyczne powiększą się do 2013 roku o 1-5 mld USD każdy.

"Polska jest jednym z liderów tej grupy. Zwracają uwagę korzystne warunki ekonomiczne i demograficzne (m.in. zdrowy wzrost produktu krajowego, starzejące i bogacące się społeczeństwo), ale też zwiększający się dostęp do innowacyjnych terapii i deklaracje dalszej poprawy tego stanu. Nie bez znaczenia jest też powszechny dostęp do służby zdrowia i pakiet świadczeń gwarantowanych" - napisano w raporcie.

Tak dobra pozycja Polski już w tej chwili przekłada się na zachowania biznesowe dużych międzynarodowych koncernów, ale i lokalnych, polskich graczy. Duzi międzynarodowi gracze są żywo zainteresowani akwizycjami (udział w prywatyzacji Polf), widać także rosnące zainteresowanie polskich firm ekspansją na rynki zagraniczne - Rosja (Polpharma), Indie (Bioton), Turcja i Ukraina (Adamed).

"Międzynarodowe firmy farmaceutyczne powinny w najbliższych latach skoncentrować swoje siły na ugruntowaniu i wzmocnieniu swojej pozycji na rynkach wschodzących, które mają największy potencjał wzrostowy. Wymaga to jednak poznania specyfiki tych rynków, które nie są jednorodne"- powiedział Maciej Kuźmierkiewicz z IMS Health, cytowany w raporcie. Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wyniosła w marcu prawie 2,1 mld zł i była o 10% licząc rok do roku. W I kw. tego roku sprzedaż przekroczyła 5,7 mld zł (wzrost o 1,3%).

Źródło: Onet.pl
KOMENTARZE
Newsletter