Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnym leczeniem atopowego zapalenia skóry u dzieci
Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnym leczeniem atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W Polsce na choroby atopowe zapada 1,6-10% dorosłych i aż 10-20% dzieci. Dlatego badania nad nowymi metodami leczenia AZS są niezmiernie istotne.

Fot. Prof. Joanna Narbutt, źródło: Dermoklinika.pl

 

 

Pierwsze objawy AZS często pojawiają się u dzieci poniżej 5. roku życia, co sprawia, że to schorzenie stanowi szczególny problem w populacji młodszych pacjentów. Choroba ta może prowadzić do wykluczenia społecznego i znacząco wpływać na jakość życia chorych. – Objawy kliniczne atopowego zapalenia skóry to zmiany rumieniowo-złuszczające, które lokalizują się w dołach łokciowych, podkolanowych, na twarzy, szyi, w zależności od wieku pacjenta. Natomiast wspólną cechą wszystkich pacjentów chorujących na AZS jest to, że mają oni suchą skórę i bardzo silny świąd, co utrudnia im codzienne funkcjonowanie – mówi prof. Joanna Narbutt z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prof. Narbutt podkreśla, że pacjenci z AZS często cierpią na inne choroby atopowe, takie jak astma, alergiczny nieżyt nosa czy atopowe zapalenie spojówek. Dodatkowo od 30 do 40% dzieci z AZS ma również towarzyszące alergie pokarmowe. To sprawia, że skomplikowane jest zarówno leczenie, jak i diagnozowanie schorzenia.

W ostatnich latach przeprowadzane zostały badania mające na celu znalezienie skutecznych terapii dla pacjentów cierpiących na AZS. Jednym z takich badań jest projekt prowadzony właśnie przez prof. Joannę Narbutt. Projekt ten koncentruje się na ocenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania dwóch leków ogólnych, a mianowicie cyklosporyny i metotreksatu, u dzieci i młodzieży z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Projekt badawczy, którym kieruje prof. Narbutt, jest niekomercyjny i finansowany przez Agencję Badań Medycznych. Celem projektu jest sprawdzenie skuteczności i ocena profilu bezpieczeństwa stosowanych leków ogólnych u pacjentów z ciężką postacią AZS, w wieku od 2. do 18. roku życia. Badanie to obejmuje ok. 330 pacjentów i obecne dane z obserwacji klinicznych wykazują istotną poprawę kliniczną oraz jakości życia badanych dzieci po stosowanym leczeniu. 

W miarę postępu badań nad AZS pojawia się nadzieja na nowe terapie, które mogą poprawić jakość życia pacjentów i ograniczyć negatywny wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie. Badania takie, jak prowadzone przez prof. Joannę Narbutt, stanowią ważny krok w kierunku lepszej opieki nad osobami cierpiącymi na atopowe zapalenie skóry zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter