Znaczący wzrost dynamiki rynku wynika przede wszystkim z przejściowego zwiększenia sprzedaży leków stosowanych w ostrych infekcjach, których znaczną liczbę obserwowaliśmy w pierwszych miesiącach 2007 roku. Drugim elementem powodującym przyspieszenie wzrostu rynku farmaceutycznego jest wysoki wzrost gospodarczy i wzrost wynagrodzeń, przekładające się na zwiększone możliwości podnoszenia wydatków na leki przez pacjentów. Na rynku szpitalnym również utrzymuje się wzrostowy trend sprzedaży – zanotowano 10,4 procentowy wzrost w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Za taki wynik praktycznie w całości odpowiedzialna jest klasa leków onkologicznych i immunosupresyjnych, która przyrosła o ponad 40 mln PLN.
Obraz rynku w cenach zakupu przez pacjentów i szpitale przedstawia się następująco:
- W okresie styczeń - kwiecień 2007 roku pacjenci, wspomagani przez refundację z NFZ, zakupili w aptekach leki za 6,8 mld PLN (w cenach detalicznych z VAT). Stanowi to 9,6-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
- Szpitale w okresie styczeń – kwiecień 2007 roku poczyniły zakupy za kwotę 713 mln PLN (w cenach zakupu bez VAT), co stanowi 10,6-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Rynek leków i produktów z zakresu tzw. samoleczenia (często zwany OTC) w aptekach otwartych wzrósł w pierwszych czterech miesiącach 2007 roku (w porównaniu do czterech pierwszych 2006 roku) o 17,6% - do wartości ponad 1,5 mld PLN (w cenach producenta bez VAT). Podobnie jak w poprzednio analizowanym okresie wzrost zanotowały wszystkie kategorie produktów z tego segmentu. W wartościach bezwzględnych największy przyrost - o ponad 68 mln PLN - odnotowała klasa preparatów stosowanych w leczeniu grypy i choroby przeziębieniowej. O ponad 35 mln PLN wzrosła sprzedaż preparatów wykorzystywanych w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. W tej kategorii preparatów najbardziej zwiększyła się sprzedaż probiotyków – leków stosowanych jako osłona układu pokarmowego podczas antybiotykoterapii. Było to związane z nasilonymi infekcjami górnych dróg oddechowych.
Źródło: IMS Health
KOMENTARZE