Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
PLIVA podpisała porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim
30.03.2007
Porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i PLIVĄ było jednym z wydarzeń V Konferencji „Uniwersytet dla przemysłu – finansowanie współpracy”, która odbyła się 26 marca 2007.


W 2007 roku zostanie uruchomiona w Polsce nowa, pokaźna transza środków (67,3 mld euro) z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jak nadmienia Patrycja Dąbrowska, project manager i specjalista ds. funduszy strukturalnych w CITTRU: „W nowych konkursach o wiele większy nacisk będzie położony na innowacyjność. Nawet jeden z głównych programów operacyjnych nazywa się ‘Innowacyjna Gospodarka’. Dlatego też uzyskanie dotacji wymagać będzie różnorodnej współpracy Nauki i Biznesu”. Wsparcie takiego partnerstwa będzie można realizować poprzez projekty z zakresu m.in: tworzenia sieci powiązań i kooperacji, tworzenia klastrów, badawczych projektów aplikacyjnych, kształcenia kadr przedsiębiorstw.

Porozumienie między Uniwersytetem i PLIVĄ jest jednym z kroków, które pozwolą aplikować o te środki. Dotyczy ono jednak nie tylko wspólnych projektów, ale koncentruje się również na takich aspektach jak: wykonywanie przez UJ na zlecenie firmy prac badawczo-rozwojowych, organizacja praktyk i ścieżek edukacyjnych oraz tworzenie studiów podyplomowych. PLIVA będzie miała ułatwiony dostęp do projektów badawczych realizowanych na Uniwersytecie, a pracownicy naukowi krakowskiej Akademii będą mogli uczestniczyć w pracach wdrożeniowych farmaceutycznej spółki.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu otwierającym konferencję Rektor UJ prof. Karol Musioł „Podstawami misji szkoły wyższej są badania i dydaktyka. Nie oznacza to jednak zamknięcia się we własnym świecie laboratoriów i sal wykładowych. Przeciwnie współpraca z instytucjami zewnętrznymi, z gigantami światowego przemysłu, ale i z nowymi firmami, przed którymi dopiero świetlana przyszłość globalnego potentata, to bardzo ważny element kształtowania oferty współczesnej szkoły wyższej”.
KOMENTARZE
Newsletter