Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych otwarta w łódzkim Technoparku
18.01.2011

W dniu 14 stycznia 2011 otwarto I-szą w Polsce Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych (PIIM). Dzięki innowacyjnej technice 3D możliwym będzie tworzenie indywidualnych trójwymiarowych modeli anatomicznych kości.

Dzięki tej metodzie tworzone będą implanty kostne ‘dostosowane’ do potrzeb pacjenta. Kluczowym jest wyposażenie, a mianowicie drukarka 3D. Jest ona w stanie odwzorować, a następnie wydrukować najbardziej skomplikowane formy kostne. Choć w kraju tego typu urządzeń jest już kilka, żadne z nich nie jest wykorzystywane w medycynie. Dotychczas technikę tą wdrożono tylko w kilkunastu miejscach na świecie. W Polsce jest absolutną nowością.

Projekt powstał dzięki współpracy placówek naukowych: Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Medycznego z Technoparkiem w Łodzi. Autorami są łódzcy badacze: pomysłodawca projektu - dr M. Elgalal (Szpital im. Barlickiego w Łodzi) oraz prof. B. Walkowiak (Politechnika Łódzka) i prof. M. Kozakiewicz (Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Oddz. Kliniczny Chirurgii Twarzowo-Szczękowej).

Początkowo technika ta wykorzystywana będzie przy tworzeniu implantów twarzoczaszki, a konkretnie uszkodzonych ścian oczodołów. Do tej pory zabiegi tego typu wykonywano na podstawie modeli wykorzystywanych za granicą. U wszystkich 29 pacjentów, u których dotychczas wykonano operację wszczepiania indywidualnych implantów nie stwierdzono powikłań.

Twórcy metody są dobrej myśli i już planują wraz z lekarzami i szpitalami z całej Polski przystąpienie do prac nad innymi strukturami anatomicznymi. "Praktycznie wszystko, co sobie wymyślimy, jesteśmy w stanie odtworzyć, przetworzyć i wydrukować. Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie innych struktur anatomicznych. Musieliśmy na czymś poćwiczyć, dno oka to jest poligonem doświadczalnym na którym ćwiczymy" - zaznaczył prof. Bogdan Walkowiak.

Utworzenie PIIM kosztowało ok. 1 mln zł, z czego ponad połowa pochodziła ze środków unijnych (600 tys. zł). Pracownia w przyszłości będzie jednym z laboratoriów nowoczesnego Bionanoparku, który powstaje na terenie łódzkiego Technoparku. Docelowo w laboratoriach Bionanoparku prowadzone będą badania z różnych dziedzin, m.in medycyny, ochrony środowiska, biotechnologii, farmacji. Planowane rozpoczęcie budowy to I/II kwartał bieżącego roku. Zakończenie planowane jest w drugiej połowie 2013 r.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
 

Oprac. Justyna Grzelak

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter