Dzięki tej metodzie tworzone będą implanty kostne ‘dostosowane’ do potrzeb pacjenta. Kluczowym jest wyposażenie, a mianowicie drukarka 3D. Jest ona w stanie odwzorować, a następnie wydrukować najbardziej skomplikowane formy kostne. Choć w kraju tego typu urządzeń jest już kilka, żadne z nich nie jest wykorzystywane w medycynie. Dotychczas technikę tą wdrożono tylko w kilkunastu miejscach na świecie. W Polsce jest absolutną nowością.
Projekt powstał dzięki współpracy placówek naukowych: Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Medycznego z Technoparkiem w Łodzi. Autorami są łódzcy badacze: pomysłodawca projektu - dr M. Elgalal (Szpital im. Barlickiego w Łodzi) oraz prof. B. Walkowiak (Politechnika Łódzka) i prof. M. Kozakiewicz (Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Oddz. Kliniczny Chirurgii Twarzowo-Szczękowej).
Początkowo technika ta wykorzystywana będzie przy tworzeniu implantów twarzoczaszki, a konkretnie uszkodzonych ścian oczodołów. Do tej pory zabiegi tego typu wykonywano na podstawie modeli wykorzystywanych za granicą. U wszystkich 29 pacjentów, u których dotychczas wykonano operację wszczepiania indywidualnych implantów nie stwierdzono powikłań.
Twórcy metody są dobrej myśli i już planują wraz z lekarzami i szpitalami z całej Polski przystąpienie do prac nad innymi strukturami anatomicznymi. "Praktycznie wszystko, co sobie wymyślimy, jesteśmy w stanie odtworzyć, przetworzyć i wydrukować. Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie innych struktur anatomicznych. Musieliśmy na czymś poćwiczyć, dno oka to jest poligonem doświadczalnym na którym ćwiczymy" - zaznaczył prof. Bogdan Walkowiak.
Utworzenie PIIM kosztowało ok. 1 mln zł, z czego ponad połowa pochodziła ze środków unijnych (600 tys. zł). Pracownia w przyszłości będzie jednym z laboratoriów nowoczesnego Bionanoparku, który powstaje na terenie łódzkiego Technoparku. Docelowo w laboratoriach Bionanoparku prowadzone będą badania z różnych dziedzin, m.in medycyny, ochrony środowiska, biotechnologii, farmacji. Planowane rozpoczęcie budowy to I/II kwartał bieżącego roku. Zakończenie planowane jest w drugiej połowie 2013 r.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Oprac. Justyna Grzelak
KOMENTARZE