Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pfizer przerywa badania kliniczne sutinibu
06.04.2009
NOWY JORK - Pfizer Inc ogłosił dziś rezygnację z 3 Fazy badań opartych na statystycznej ocenie SUN 1107  leku Sutent ® (jabłczan sunitinibu) u pacjentów z  zaawansowanym rakiem piersi.
Badanie SUN 1107 ocenia stosowanie leku sunitinib wobec kapecytabiny w leczeniu szerokiego spektrum pacjentów z zaawansowanym rakiem piersi po niepowodzeniu leczenia standardowego. Dane Niezależnego Komitetu Monitorującego (DMC) potwierdzają, że nawet jeśli byłaby możliwość kontynuowania leczenia przy użyciu jedynie sunitinib firma nie byłaby w stanie wykazać statystycznie istotnej poprawy w okresie końcowym wolnym od progresji (PFS) w porównaniu z kapecytabiną (w badaniu populacyjnym). Dane z tego badania są obecnie analizowane.

"Jesteśmy rozczarowani tymi wynikami, zwłaszcza biorąc pod uwagę wcześniejsze ustalenia,  wedle których sunitinib może dostarczyć korzyści dla pacjentów z tą trudną do leczenia postacią nowotworu", powiedział Dr Mace Rothenberg, Senior Vice President Pfizer's Oncology Business Unit. "W toku badań, nadal oceniane jest działanie sunitinibu w zaawansowanym rakiem piersi, a także dalsze badania sunitinib przebiegające w różnych populacjach i według różnych schematów."

Pfizer poinformowała już badaczy zaangażowanych w badania kliniczne oraz stosowne agencje regulacyjne.

Firma nadal ocenia sunitinib jako monotereapię oraz  w połączeniu ze standardowymi chemioterapeutykami. Badania w populacjach pacjentów z zaawansowanym rakiem piersi  odbywają się w stadium fazy 3 (trzy badania)oraz dwóch w fazie 2.

Sutinib  stosowany jest w leczeniu pacjentów z jednym z następujących typów nowotworu: przerzutowych nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego (GIST): jest to rodzaj nowotworu (mięsak) żołądka i jelit, charakteryzujący się niekontrolowanym wzrostem komórek w tkance podporowej tych organów. Preparat SUTENT podawany jest pacjentom z nowotworami GIST, u których guz nie może być usunięty operacyjnie lub który dał przerzuty do innych organów, w przypadku niepowodzenia leczenia innym lekiem przeciwnowotworowym, imatynibem, lub braku tolerancji przez pacjenta. Leczy się nim także raka nerkowokomórkowego (RCC): jest to rodzaj nowotworu nerek, który atakuje komórki kanalików nerkowych. Preparat SUTENT stosowany jest w zaawansowanym stadium choroby lub gdy nowotwór dał przerzuty do innych organów. Ze względu na niewielką liczbę pacjentów cierpiących na tego rodzaju nowotwory oraz na rzadkość występowania tych chorób, dnia 10 marca 2005 r. preparat SUTENT został uznany za „lek sierocy” (lek stosowany w leczeniu rzadkich chorób).
KOMENTARZE
Newsletter