Ciąża jest okresem, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie; zdrowo się odżywiać i unikać stosowania jakichkolwiek leków. Naukowcy z Atlanty przeprowadzili badania, w których zapytali ciężarne kobiety o najczęściej przyjmowane leki w pierwszym trymestrze. Spośród ponad 5000 ankietowanych kobiet niemal 0,5% zażywała jakieś farmaceutyki. Wyodrębniono 31 leków stosowanych z przepisu lekarza oraz aż 23 dostępnych bez recepty. Te na receptę to m.in.: progesteron, amoksycylina, albuterol, prometazyna. Najczęściej stosowane preparaty OTC to: paracetamol, ibuprofen, pseudoefedryna, naproxen; czyli całkiem bogata grupa NLPZ-etów. Spośród całej grupy 54 leków tylko dwa posiadały status “bezpieczne w czasie ciąży”. Wciąż brakuje danych dotyczących embriotoksyczności wielu medykamentów.
Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego sugerują, że długotrwałe przyjmowanie paracetamolu w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wad rozwojowych u dziecka. Badania trwały ponad 3 lata i obejmowały niemal 3000 rodzeństw. Dzieci narażone na paracetamol przez więcej niż 28 dni wykazywały gorsze zdolności motoryczne i większe problemy z komunikacją niż ich rodzeństwo nie narażone na ten lek w okresie płodowym. Co więcej, ten sam trend, lecz słabszy zaobserwowano także u dzieci narażonych na paracetamol przez mniej niż cztery tygodnie. Natomiast nie uzyskano podobnych wyników dla ibuprofenu.
Bezpieczeństwo paracetamolu jako leku, uzależnione jest w dużej mierze od dawki przyjętego farmaceutyku, na co mają wpływ procesy jego metabolizmu wątrobowego. Dla dorosłych bezpieczną dla zdrowia dawką dobową paracetamolu są 4 g, natomiast dawki wyższe mogą wywołać objawy zatrucia paracetamolem pod postacią ciężkiego uszkodzenia wątroby. W terapii przewlekłej natomiast nie należy przekraczać dobowej dawki 2,5 g paracetamolu. Nadal jest on lekiem pierwszego wyboru u kobiet w ciąży, jednak należy ściśle przestrzegać czasu jego przyjmowania i nie narażać się na długoterminowe efekty uboczne.
KOMENTARZE