Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pacjent, a może już tylko klient? List PASMI do Ministra Zdrowia
Magdalena Szkup, 26.03.2014 , Tagi: PASMI, otc, leki bez recepty
Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty – PASMI skierował do Ministra Zdrowia list, w którym proponuje powołanie okrągłego stołu. Treścią przewodnią spotkania ma być rola OTC w systemie opieki zdrowia publicznego. Jako umocnienie tej roli, PASMI przedstawia oszczędności wynikające z dostępności produktów OTC. W liście brakuje jednak istotnych liczb - dotyczących kosztów leczenia działań ubocznych lub wynikających z niewłaściwego zastosowana leku.

W zeszłym tygodniu PASMI przesłał list do Ministra Zdrowia, w którym przedstawił dane dotyczące rynku leków bez recepty (OTC) oraz prośbę o zorganizowanie spotkania tzw.”okrągłego stołu” dla podmiotów działających na tym rynku. Prawdą jest, że leki bez recepty są powszechnie uznane, a ich stosowanie jest promowane w oficjalnych stanowiskach i rekomendacjach Światowej Organizacji Zdrowia oraz Komisji Europejskiej. W ostatnich latach w politykach lekowych państw europejskich coraz większą uwagę zwraca się na korzyści zdrowotne i ekonomiczne jakie one przynoszą. Większość z krajów Europejskich jest już jednak na etapie, gdzie rola farmaceuty jest odmienna niż w Polsce – chodzi oczywiście o opiekę farmaceutyczną. Czy w kraju, gdzie ta kwestia wciąż wydaje się być nie rozwiązana (chociażby brak finansowania), bezpiecznie jest wprowadzać coraz więcej leków o statusie OTC? - W Polsce opieka farmaceutyczna to temat nadal otwarty. PASMI jest jak najbardziej za wprowadzeniem opieki farmaceutycznej w Polsce na zasadach jakie funkcjonują w krajach europejskich. Rynkiem wartym naśladowania jest rynek brytyjski. Należy jednak pamiętać że opieka farmaceutyczna odnosi się do całości farmakoterapii a nie tylko do leków bez recepty. Bezpieczeństwo stosowania leków OTC to przede wszystkim edukacja pacjenta. – komentuje Ewa Jankowska, Prezes PASMI Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty.

PASMI szacuje, że gdyby obecne produkty OTC nie były dostępne bez recepty, to obciążenie systemu na poziomie POZ wzrosłoby o blisko 60%, co byłoby nie tylko poważnym problemem ekonomicznym, ale i potężnym wyzwaniem organizacyjnym. PASMI zleciło badania z których wynika, że lekarze pierwszego kontaktu odnotowują średnio ponad 30% niepotrzebnych wizyt pacjentów zgłaszających się z dolegliwościami układu oddechowego, układu pokarmowego i objawami bólowymi. Należy jednak pamiętać, że wizyta u lekarza nie powinna się opierać tylko na przepisaniu recepty – odchodzi się od czasów, kiedy dobry lekarz to ten, który „przepisze” więcej leków. Poza tym, wiele poważnych chorób ma podobne, mało charakterystyczne objawy – jak właśnie kaszel, ból brzucha, ból głowy. Co więcej, koszty generowane przez nieodpowiednie użycie leków bez recepty, przeciwdziałanie interakcjom – są ogromne. Czy PASMI posiada dane, jakie są dodatkowe koszty generowane przez działania niepożądane, interakcje, stosowanie niezgodne ze wskazaniami czy bez niezbędnej konsultacji? Jak można się przed tym uchronić. - Niestety, nie ma w Polsce danych dotyczących kosztów leczenia powikłań wynikających z nieprawidłowego stosowania leków OTC. Jako organizacja podjęliśmy jednak kroki, aby te dane oszacować. – odpowiada krótko prezes PASMI.

- Zgodnie z treścią listu skierowanego do Ministra Zdrowia, treścią przewodnią spotkania ma być rola OTC w systemie opieki zdrowia publicznego. – dodaje Ewa Jankowska.

Zwiększanie dostępności leków bez recepty jest pozornie pozytywnym zjawiskiem – dla chcących łatwo i szybko kupić leki i suplementy diety, dla producentów, sprzedawców.  W pogoni za pieniądzem nie wolno jednak zapominać o bezpieczeństwie pacjentów, którzy w kiosku czy na stacji benzynowej są już tylko klientami.

Źródła

korespondencja własna

KOMENTARZE
Newsletter