Owady zrewolucjonizują badania nad nowymi lekami
Irlandzcy naukowcy dowiedli, że owady - takie jak ćmy czy muszki owocówki - reagują na zakażenia bakteryjne w sposób bardzo zbliżony do odległych od nich o 400 milionów lat ewolucji ssaków.
Spośród podobieństw pomiędzy odpowiedzią układu odpornościowego na zakażenia mikroorganizmami wymienia się m.in. analogie funkcjonalne u neutrofili i hematocytów, a także wydzielanie zbliżonych strukturalnie powierzchniowych związków chemicznych - będących obroną przed infekującym drobnoustrojem.
Dzięki tym badaniom, już wkrótce owady takie jak: muszki owocówki (Drosophila), zawisaki (Manduca) czy barciaki (Galleria), mogą być stosowane nie tylko do testowania skuteczności nowych przeciwdrobnoustrojowych leków, lecz również badania wirulencji patogenów grzybiczych.
Obecnie, w rutynowej praktyce stosuje się jedynie larwy owadów celem przeprowadzenia wstępnych testów nowych leków jako badań poprzedzających testy na myszach. W przyszłości użycie do badań owadów pozwoli nie tylko zredukować o 90% udział myszy w badaniach lecz również przyśpieszy otrzymanie wyników badań do 48 godzin - podczas gdy na uzyskanie wyniku testy na gryzoniach
KOMENTARZE