Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy lek na szpiczaka mnogiego niedługo w Europie?
30.04.2013

Jest kolejny powód, dlaczego badanie krwi jest ważne. Dzięki badaniu morfologii krwi, można choćby odróżnić szpiczaka mnogiego od przeziębienia, których objawy często są mylone. Lek Pomalyst firmy Celene, stanowi przełom w leczeniu nowotworu układu krwionośnego. 

Pomalyst jest lekiem, który steruje układem odpornościowym, osłabiając wzrost komórek rakowych. Jest on, stosowany przez chorych na szpiczaka mnogiego, którzy we wcześniejszym leczeniu, zostali poddani co najmniej dwóm terapiom: Revlimid (lenalidomid) oraz  Velcade (bortezomib). Pomalyst może być wykorzystywany, gdy poprzednie metody nie zatrzymały postępu choroby w ciągu dwóch miesięcy, doprowadzając do nawrotów.

"Pomalyst jest trzecim preparatem w klasie leków immunomodulujących, który zawiera lenalidomid i talidomid. Stanowi również drugą metodę w leczeniu szpiczaka mnogiego” - powiedział Richard Pazdur, dyrektor Biura Produktów Hematologii i Onkologii w Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), dodając - „terapia leczenia szpiczaka mnogiego jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a obecne zatwierdzenie przewiduje dodatkowe możliwości leczenia pacjentów, dla których poprzednie terapie okazały się nieskuteczne.”

Kyprolis (carfilzomib), inny lek zwalczający szpiczaka mnogiego, został zatwierdzony przez FDA w lipcu 2012 roku. Zarówno Kyprolis, jak i Pomalyst zostały zatwierdzone na podstawie przyspieszonego programu homologacji FDA. W takich przypadkach, lek może zostać wcześniej dopuszczony do powszechnego użytku. Jednak firma, która go produkuje i sprzedaje musi przeprowadzić dodatkowe badania, potwierdzając jego skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo. Pomalyst uznano jako lek sierocy,  ponieważ jest skierowany do zwalczania rzadkiej choroby.  

Bezpieczeństwo i skuteczność Pomalyst oceniano w badaniu klinicznym z udziałem 221 pacjentów z nawrotowym i opornym szpiczakiem mnogim. Badanie miało na celu sprawdzenie skuteczności leku: u ilu pacjentów w wyniku leczenia, nowotwór zanikł całkowicie, a u ilu częściowo. Jedni pacjenci otrzymali sam Pomalyst, inni Pomalyst z małą dawką deksametazonu (kortykosteroidu). Wyniki wykazały, iż 7,4 procent pacjentów leczonych samym lekiem Pomalyst osiągnęło wskaźnik obiektywnych odpowiedzi (ORR), zaś z dawką deksametazonu  29,2 procent (ORR).

Zaobserwowano występowanie działań niepożądanych stosowania leku, takie jak: zmęczenie i osłabienie, zmniejszenie liczby czerwonych krwinek (niedokrwistość), zaparcie, biegunka, niski poziom płytek krwi (małopłytkowość), infekcje górnych dróg oddechowych, ból pleców i gorączka. Stosowanie Pomalyst jest również niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ może on spowodować powstanie poważnych wad wrodzonych płodu.

Z uwagi na częstość występowania, szpiczak mnogi został uznany za drugi wśród chorób nowotworowych krwi występujących na świecie, tuż po chłoniakach. Nowotwór powstaje w wyniku produkowania dużej liczby złośliwych plazmocytów w szpiku kostnym, które wypierają prawidłowe plazmocyty i białe krwinki bardzo ważne dla układu immunologicznego. Szacuje się, iż na całym świecie występuje około 750 tysięcy zachorowań, zaś w samej Polsce blisko 10 tysięcy. Do niedawna uważano, iż choroba ta, zagraża jedynie osobom powyżej 50 roku życia. W ostatnich latach szpiczaka mnogiego zdiagnozowano również u młodszych osób. Przyczyna powstania choroby, pozostaje nadal nieznana.

Pomalyst  w Europie

Julie Shilane, z portalu myelomabeacon.com poświęconego tematyce szpiczaka mnogiego poinformowała, iż Pomalyst nie został jeszcze zatwierdzony do stosowania poza USA.

Chorzy na szpiczaka pochodzący z Europy nadal mogą wziąć udział w trzeciej fazie procesu, zwanego STRATUS (dawka: Pomalyst w połączeniu z deksametazonem). Ponadto w drugiej fazie badań prowadzonych we Francji, mogą uczestniczyć pacjenci z  pewnymi nieprawidłowościami chromosomalnymi  (dawka: sam deksametazon).

Firma Celgene jako dystrybutor leku złożyła wniosek w czerwcu zeszłego roku o zatwierdzenie Pomalystu w Europie. Decyzja ma się pojawić w drugiej połowie tego roku.

 

Paulina Marczuk

Źródło:

www.medicalnewstoday.com

www.journals.lww.com

www.szpiczakmnogi.pl

www.myelomabeacon.com

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter