Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny: „Sfałszowany produkt leczniczy to nieodpowiedniej jakości lek, który został wyprodukowany nielegalnie, poza wiedzą podmiotu odpowiedzialnego oraz bez zgody organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.”Fałszerstwa mogą dotyczyć zarówno leków innowacyjnych jak i generycznych. Leki sfałszowane zakupić można na bazarach, siłowniach oraz w Internecie.
W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych na rynku pojawił się zafałszowany lek na raka -Avastin. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzegła wielu lekarzy, ze podrabiany preparat pochodził prawdopodobnie z portalu dystrybuującego leki CanadaDrugs.com. Wykryte podróbki zawierały przede wszystkim: skrobie, sól i rozpuszczalniki. Pozbawione były deklarowanego składnika aktywnego. Na rynek amerykański najprawdopodobniej trafiły z Chin, przez Turcję i Wielka Brytanię. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. W 2011 roku w chińskim mieście Guangzhou zarekwirowano 23 miliony różnych zafałszowanych tabletek. Wśród nich większość stanowiły medykamenty onkologiczne.
Od wielu lat Chiny stanowią światowe centrum produkcyjne sfałszowanych leków. Jednak z uwagi na chińskie prawo, walka z tym procederem jest bardzo utrudniona. Leki sfałszowane, z powodu braku substancji czynnej nie wykazują deklarowanego działania terapeutycznego. Czasem mogą jednak poważnie zaszkodzić. Osiemdziesięciu pacjentów wzięło udział w procesie w Szanghaju, dotyczącym sfałszowanego Avastin’u. Skarżyli się oni na ostre zapalenie oczu wskutek zażywania podrabianego preparatu. Jak donosi rząd Szanghaju, 17 z nich wymagało operacji chirurgicznej. Przyczyną była endotoksyna bakteryjna pochodząca z zanieczyszczonej solanki, jednego ze składników leku.
Problem fałszowania leków, ze względu na ogromne zyski z roku na rok staje się coraz powszechniejszy. W 2011 roku leki na raka zajmowały 8 miejsce na liście najczęściej podrabianych grup terapeutycznych. Według Pharmaceutical Security Institute, 5 lat temu nie było ich na liście. Ten niebezpieczny trend jest zasługą zimnej kalkulacji fałszerzy. Długo faworyzowana Viagra kosztuje 15-20$, gdy 400 miligramowa fiolka Avastinu to około 2400$.
Przeczytaj również:
Fluktuacje rynku szczepionek na świecie
Uwaga na fałszywy Adderall!
Mateusz Wasiak
Źródła:
www.fiercepharma.com
fda.gov
http://www.gif.gov.pl
KOMENTARZE