Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe prawo farmaceutyczne ma zaostrzyć odpowiedzialność za leki
09.02.2006
Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności karnej za niezgodny z prawem obrót produktami leczniczymi.
W projekcie ma się też pojawić zakaz oferowania przez firmy farmaceutyczne korzyści materialnych lekarzom - poinformował radca ministra w Departamencie Prawa Europejskiego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Tomasz L. Krawczyk.

W poniedziałek w Warszawie odbyło się seminarium, podczas którego producenci leków oraz prawnicy dyskutowali o odpowiedzialności karnej producentów, importerów oraz dystrybutorów produktów leczniczych. Uczestnicy seminarium przeanalizowali też propozycje zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne dotyczące odpowiedzialności karnej za produkty lecznicze. "Odpowiedzialność w tej dziedzinie będzie aż tak daleko idąca, że do więzienia będzie można pójść za niedopełnienie obowiązku monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii" - podkreślił Krawczyk. Wyjaśnił, że w projekcie nowelizacji są też przepisy mówiące o odpowiedzialności producentów za reklamę farmaceutyków. Jak poinformował, producent będzie zmuszony wziąć pod uwagę wszystkie możliwości odbioru społecznego danej reklamy tak, aby nie powodowała ona błędnych skojarzeń, a tym samym nie powodowała, że pacjent sięgnie po lek dostępny bez recepty inny, niż w rzeczywistości potrzebuje. Jak powiedział, projekt nowej ustawy zawiera też przepisy zakazujące reklamy polegającej na wręczaniu lub obiecywaniu korzyści materialnych i finansowaniu spotkań promocyjnych produktów leczniczych. Nowe Prawo farmaceutyczne ma też zawierać przepisy dotyczące relacji przedstawicieli farmaceutycznych z lekarzami. Między innymi jeden z projektowanych przepisów zabrania oferowania osobom uprawnionym do wystawiania recept korzyści materialnych przekraczających 100 zł, a w szczególności oferowania im nagród, prezentów, wycieczek, a także finansowania spotkań promocyjnych. Za takie działanie będzie groziła kara grzywny. Jak powiedział podczas seminarium prawnik CMS Cameron McKenna Sebastian Pabian, w 2004 roku 148 podmiotów popełniło przestępstwa związane m.in. z wprowadzeniem do obrotu produktu leczniczego bez posiadania zezwolenia na dopuszczenie do obrotu (art. 124 Prawa Farmaceutycznego). Za takie przewinienie grozi kara grzywny lub pozbawienia/ograniczenia wolności do 2 lat. Natomiast przez 10 miesięcy 2005 roku prawnicy mieli do czynienia z 92 takimi przestępstwami. Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego jest już po konsultacjach, a w drugiej połowie lutego ma być przekazany do zaakceptowania Radzie Ministrów. Podstawowym celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa w tej dziedzinie do pakietu dyrektyw unijnych tzw. Pharma Review 2004.Źródło: PAP

.
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2026>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter