Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe leki - lepsze rokowania dla kobiet z rakiem piersi
30.07.2007
Chociaż kobiety, u których wykrywa się zaawansowaną postać raka piersi nie rokują tak dobrze, jak kobiety u których diagnozę postawiono we wcześniejszych stadiach choroby, to w przypadku pierwszej grupy nastąpił znaczny postęp.
Wprowadzenia nowej chemioterapii w ostatnich latach zaowocowało dłuższym czasem przeżycia dla tych kobiet.

W ostatnim Cancer, dr Stephen Chia z University of British Columbia w Vancouver i wsp. uzyskali wyniki badań na kobietach z metastatycznym nowotworem piersi. Kobiety zostały podzielone na grupy w zależności od aplikowanej terapii i momentu jego zastosowania (co było z kolei uwarunkowane momentem rejestracji tego leku w British Coulumbia). leki, które zastosowane w kolejności ich pojawiania się to: paclitaxel, vinorelbina, inhibitory aromatazy, docetaxel oraz transtuzumab i capecitabina. Wszystkie pacjentki miały podobne charakterystyki, jakkolwiek kobiety leczone w okresie późniejszym (tzn. nowszym lekiem) miały nowotwór wykazujący silniejszą ekspresję receptora estrogenowego, dostawały terapię podtrzymującą oraz miały dłuższy czas między diagnozą a metastazą.
Średni czas przeżycia wynosił w zależności od wprowadzonego na rynek leku: najkrócej 438-450 dni dla leków najstarszych oraz 564-667 dla leków najnowszych. Dalsza analiza danych potwierdziła, ze leczenie we wczesnych latach 90 tych charakteryzowało się krótszym czasem przeżycia.
Należy podkreślić przełom w technologii wytwarzania środków przeciwnowotworowych oraz wzrost komfortu oraz czasu utrzymania przy życiu kobiet z zaawansowanym nowotworem piersi. problem tej ciężkiej choroby dotyczy także naszego kraju.
Każdego roku na nowotwór piersi w Polsce zapada około 10 000 kobiet, umiera - 5 000. Przyczyną wysokiego procentu umieralności jest zbyt późne wykrycie choroby wynikające z braku edukacji oraz wielu innych czynników. Ale nawet te statystyki mogą się zmienić, jeśli popatrzymy na tempo rozwoju medycyny w technologii  bioleków oraz klasycznych, choć wciąż ulepszanych terapeutyków.

Źródło: Scientific American
KOMENTARZE
Newsletter