Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe fakty dotyczące choroby Alzheimera
02.03.2011

Według najnowszych doniesień amerykańskich naukowców, to właśnie matki częściej przekazują chorobę Alzheimera swoim pociechom niż ich ojcowie. Naukowcy z Uniwersytetu w Kansas twierdzą, że dzięki temu odkryciu będziemy mogli szybciej identyfikować pacjentów z tą chorobą.

W badaniach udowodniono, że dzieci których matki cierpiały na tą chorobę miały „ mniejsze”  mózgi w przeciwieństwie do innych dzieci. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Neurologia.

Około 5,3 miliona Amerykanów cierpi na chorobę  Alzheimera,  liczba zachorowań do 2050 ma wzrosnąć trzykrotnie. Wiek oraz historia choroby w rodzinie to dwa najważniejsze i najbardziej pomocne zagadnienia w procesie rozpoznawania choroby. Obecnie naukowcy poszukują dodatkowych uwarunkowań biologicznych, które mogą znacząco wpłynąć na ryzyko wystąpienia schorzenia. 

Choroba Alzheimera

Nazwa choroby wywodzi się od nazwiska psychiatry i neuropatologa Aloisa Alzheimera. Termin ten funkcjonuje od 1906 roku. Charakteryzuje się występowaniem otępienia jest chorobą postępującą, która powoduje degenerację ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce odnotowano ok. 200 tysięcy przydatków zachorowań . Na całym świecie jest około 30 mln osób chorych.

Najczęściej początek choroby objawia się po 65 roku życia jednak nie jest to reguła. Zapadalność na tą chorobę wzrasta wraz z wiekiem. Obecnie nie istnieją metody, które pozwalają na jej wyleczenie. Choroba ma bardzo złożoną etiopatogenezę. Postępująca choroba prowadzi do zaniku kory mózgowej. Przebieg procesu można monitorować za pomocą obrazu mikroskopowego.

Na rozwój choroby ma wpływ wiele czynników między innymi nasze zwyczaje żywieniowe, styl życia , podejmowanie czynności intelektualnych oraz regularne ćwiczenia fizyczne.

 

Pierwsze objawy wskazujące na objawy choroby

Do pierwszych objawów, które mogą wskazywać na rozwój tej choroby najczęściej zaliczane są; problemy z zachowaniem i zaburzenia osobowości, częste zmiany nastroju, problemy z pamięcią , zaburzenia zdolności poznawczych.

Należy pamiętać, że nie istnieją skuteczne leki, które powodowałyby zatrzymanie choroby czy odwrócenie zmian zachodzących w mózgu. Najczęściej obecnie stosowane leki w Polsce to Aricept, Donepex, Reminyl oraz Exelon.

Częstym zabiegiem w leczeniu Alzheimera jest stosowanie leków poprawiających myślenie i wpływających na psychikę do których zaliczane są między innymi leki nootropowe

Red. Agata Bednarek

 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter