Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa moda na środki stymulujące pracę mózgu
08.12.2008
Na uczelniach wyższych Stanów Zjednoczonych coraz większym problemem staje się nadużywanie leków przez studentów i pracowników celem poprawienia sprawności umysłowej.
Krajowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków w ostatnim czasie przeprowadził badania, których wyniki zwróciły uwagę społeczeństwa na ten coraz popularniejszy trend oraz związane z nim wątpliwości. Nie wiadomo bowiem jak, środki te oddziaływują na zdrowych ludzi, a zatem nie wiadomo czy ich zażywanie w ogóle jest powodem do zaniepokojenia.

Według badań największym powodzeniem cieszą się leki stosowane w terapii narkolepsji oraz zaburzeń snu takie jak Ritalin (metylofenidat) czy Provigil (modafinil).

Substancje te pod innymi nazwami handlowymi od 2005 roku są dostępne również  w Polsce,  odpowiednio:
Metylofenidat (w Polsce dostępny pod nazwą Concerta w tabletkach 18 i 36 mg) - jest środkiem spokrewnionym z amfetaminą stosowanym w leczeniu ADHD i narkolepsji o działaniu zbliżonym do Hupercyny A. Z powodu swoich odurzających właściwości bywa nadużywany, znane są przypadki uzależnień, efektów ubocznych jak i kilku przypadków śmiertelnego przedawkowania.
Modafinil (w Polsce dostępny pod nazwą Vigil w tabletkach 100 mg) - środek o działaniu stymulującym w terapii narkolepsji przeciwieństwie do metylofenidatu nie posiadający właściwości narkotycznych. Nie wykazano również żadnych zauważalnych efektów ubocznych zażywania leku, niemniej ewentualne długoterminowe skutki uboczne nie zostały dotychczas zbadane.
Nadużywanie tego typu środków wiąże się najczęściej z chęcią poprawy wydajności poznawczych stąd też taka ich popularność wśród młodych i aktywnych ludzi. Do ich zastosowania przyznało się 7% studentów uczelni wyższych w USA przy czym liczba ta na niektórych z nich dochodziła nawet do 25%. O takim właśnie trendzie mówi również popyt na środki stymulujące których produkcja w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat 1996-2006 wzrosła o 300 procent.

Tak więc samo nasuwa się pytanie:  Czy należy się niepokoić?

Zdania w tym względzie są podzielone. Część naukowców upatruje w związkach stymulujących kolejnego kroku milowego w zwiększeniu możliwości naszego mózgu, natomiast inni  podchodzący do tych kwestii  bardziej sceptycznie wskazują raczej konieczność dokładnego zbadania mechanizmu działania tych związków oraz ich oddziaływania na zdrowy organizm ludzki.

Źródło:  www.reuters.com
KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter