Platforma oparta na albuminie spełniła wszelkie wymagania DDP i ma szansę zdecydowanie poprawić jakość życia pacjentów poprzez dostosowanie czasu działania leków do specyficznych potrzeb medycznych. Nagroda została przyznana przez reprezentantów przemysłu farmaceutycznego w styczniu bieżącego roku podczas 16 konferencji DDP w Las Vegas.
Zdaniem Dave’a Meada, Dyrektora ds. Rozwoju Biznesu Novozymes Biopharma, technologię albuminową można łatwo dostosować do różnych potrzeb. Można ją wykorzystać zarówno w fuzji genetycznej (Albufuse® Flex) jak i koniugacji (Recombumin®Flex), co w unikalny sposób umożliwia skrócenie lub wydłużenie czasu półtrwania stosowanych farmaceutyków. Pomoże to producentom w tworzeniu leków o ulepszonych właściwościach farmakokinetycznych, oferujących dogodniejsze schematy dawkowania oraz poprawiających podatność pacjentów na ich działanie przy jednoczesnej redukcji kosztów opieki zdrowotnej. Wyróżnienie platformy nagrodą DDP za ubiegłoroczne osiągnięcia wskazuje na szczególne znaczenie wynalazku dla rynku usług medycznych.
Niewłaściwy sposób podawania leków a także zapominalstwo pacjentów są głównym powodem obniżonej skuteczności leczenia. Technologia platformy albuminowej jest w stanie przezwyciężyć ten problem poprzez wykorzystanie naturalnych interakcji między albuminą a noworodkowym receptorem Fc (FcRn). We współpracy z Uniwersytetem Oslo opracowano specyficzne warianty albuminy o zmienionym powinowactwie do receptora Fc. Umożliwia to modulację czasu półtrwania cząsteczek albuminy w surowicy krwi. Fuzja genetyczna lub chemiczna koniugacja wariantów albuminy z cząsteczkami leku pociągają za sobą dostosowanie czasu półtrwania farmaceutyków.
Technologia platformy albuminowej umożliwia zaprojektowanie nowych leków biologicznych o wydłużonym działaniu, ulepszonym profilu farmakokinetycznym i obniżonej toksyczności w porównaniu z chemicznymi odpowiednikami. W rezultacie częstość wykonywanych zastrzyków a także dawka podawanego leku mogą ulec znacznemu zmniejszeniu, co zdecydowanie wpłynie na jakość i koszt leczenia.
Źródło: www.biopharma.novozymes.com
red. Anna Drzazga
KOMENTARZE