Większość członków Komitetu Doradczego wspierało twierdzenie, że odpowiednie dowody na brak powikłań sercowo-naczyniowych zostały dostarczone.
"Jesteśmy przekonani, że liraglutide ma pozytywny stosunek korzyści do ryzyka i stanowi ważny przełom dla osób z cukrzycą typu 2. Będziemy ściśle współpracować z FDA, gdyż kończy przegląd naszych odpowiedzi na obawy wyrażone przez członków Komitetu Doradczego", powiedział Krogsgaard Mads Thomsen, szef ds. nauki w Novo Nordisk.
Komitet Doradczy przyjżał dane z 40 badań klinicznych z udziałem ponad 6800 osób z cukrzycą typu 2, z czego ponad 4600 było leczonych liraglutide.
Glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1, glucagon-like peptide 1) może być bardzo skuteczny w leczeniu cukrzycy typu 2. Stosowanie liraglutydu raz na dobę przez 1 tydzień u chorych na cukrzycę typu 2 poprawia 24-godzinną kontrolę glikemii (również po posiłkach i w nocy). Lek ten działa na zasadzie kilku różnych mechanizmów, między innymi poprawia czynność komórek wysp trzustkowych. W badaniu zwrócono uwagę na GLP-1 i jego pochodne jako nowe i obiecujące leki w terapii cukrzycy typu 2.
KOMENTARZE