Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy alarmują – komórki macierzyste mogą się mutować
09.03.2011

Wszyscy Ci którzy wiązali nadzieje z faktem, że przeprogramowanie dorosłych komórek macierzystych będzie drogą do ominięcia zarzutów natury etycznej związanych z tym tematem, mogą  być niezadowoleni z raportu opublikowanego w Technology Review.

W raporcie przytoczono przypadki w których doszło do spontanicznej mutacji w komórkach macierzystych. Co najgorsze według danych ilość takich przodków wcale nie jest mała.  Niewiele wiadomo na temat wpływu mutacji komórek na organizm gospodarza. Stwierdzono jednak , że takie same mutacje występują w komórkach nowotworowych.

Ważnym aspektem poruszonym w raporcie jest zdolność do podziału zarówno komórek macierzystych jak i komórek nowotworowych.Realne zagrożenie jakie wynika z wykorzystywania tej metody to przekształcanie się komórek macierzystych  w tkankę nowotworową po przeszczepieniu. 

 Raport nie kwestionuje wykorzystania tych komórek w medycynie, daje jednak podstawy do tego by naukowcy zachowali szczególną ostrożność w terapii z ich wykorzystaniem.

 

Rząd Stanów Zjednoczonych nie pozwolił na wykorzystanie funduszy rządowych na badania nad zarodkowymi komórkami. Presja związana z prowadzeniem badań i wykorzystaniem komórek jest największa w USA, gdzie obecnie powstaje Instytut Badań Komórek Zarodkowych. Legalnie badania z użyciem ludzkich komórek macierzystych można prowadzić w Chinach, Japonii, Hiszpania oraz Francji .

Wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie stało się podstawą do rozmów na temat etycznych zasad ich otrzymywania oraz wykorzystania .Najwięcej uwag kierowanych jest ze strony państw katolickich , gdzie protestujący głównie sprzeciwiają się badaniom prowadzonym z użyciem zarodkowych komórek macierzystych. W Polsce najczęściej słychać głosy sprzeciwów właśnie ze strony środowisk katolickich.

Nowo opublikowany raport wzbudził najwięcej kontrowersji w Stanach Zjednoczonych gdzie metoda ta najszerzej jest wykorzystywana w medycynie.

Oprac.: Agata Bednarek

Źródło: www.fiercebiotechresearch.com

KOMENTARZE
Newsletter