Mikroigły to igły mikronowych wielkości, w zakresie od 25 do 2000 µm długości, wykonane z różnych materiałów i o różnych kształtach. Zastosowanie mikroigieł na powierzchnię skóry tworzy drogi transportu o mikronowych rozmiarach, które umożliwiają lepsze i szybsze dostarczanie szeregu cząsteczek leku.
Doktor Kang Lifeng z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Narodowego w Singapurze zajmuje się nowoczesnymi systemami, które mają na celu szybkie dostarczenie leków przeciwbólowych do organizmu chorego. Opracował nową technologię polegającą na zamknięciu lidokainy, znanej substancji o właściwościach przeciwbólowych i znieczulających, w malutkich igiełkach znajdujących się na plastrach. W momencie przyklejenie plastra na skórę, mikroigły wbijają się w jej powierzchnię i szybko uwalniają lek. Aplikacja takiego nowoczesnego systemu transdermalnego pozbawiona jest nieprzyjemnego uczucia dla pacjenta.
To innowacyjne rozwiązanie może znaleźć kliniczne zastosowanie do podawania leku przeciwbólowego w sposób nieinwazyjny pacjentom cierpiącym na takie stany chorobowe jak cukrzyca, czy nowotwory. Szybkie dostarczenie i działanie leków przeciwbólowych jest podstawowym wyzwaniem w walce z ostrym i przewlekłym bólem. Obecnie takie leki są podawane głównie w postaci inwazyjnych iniekcji lub za pomocą konwencjonalnych plastrów przezskórnych, które mogą mieć ograniczoną skuteczność z powodu zmienności wchłaniania leku. Badania laboratoryjne wykazały, że nowe mikroigły transdermalne mogą dostarczyć lidokainę w ciągu pięciu minut od zastosowania. Jest to niemal dziesięciokrotnie szybciej niż uwalnianie lidokainy z tradycyjnych, gdzie potrzeba aż 45 minut, aby lek przeniknął w głąb skóry. Krótszy czas podawania leku jest możliwy dzięki miniaturowym igłom umieszczonym na plastrze, które po zaaplikowaniu tworzą porowate kanały o mikrometrowej wielkości. Przez te kanaliki lek szybko dostaje się do głębszych warstw skórnych. Ponieważ igiełki posiadają około 600 mikrometrów długości, nie powodują więc żadnego odczucia bólu w skórze.
Dzięki szybkiemu podawaniu środków przeciwbólowych przez skórę, u pacjentów potencjalnie może wystąpić szybsze zmniejszenie bólu. Lek omija w ten sposób długa drogę pokarmową. Ponadto, system mikroigieł umożliwia podanie większej ilość lidokainy, co zmniejsza czas potrzebny do stosowania transdermalnego i zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia podrażnienia skóry u pacjentów.
Mikroigły transdermalne mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w terapii bólu. Także inne grupy leków można zamknąć w tej postaci. Przykładowo, naukowcy z Korei testują mikoigły naładowane wyciągiem z zielonej herbaty i kwasem hialuronowym. Według ich najnowszej publikacji przyspieszają one gojenie ran. W modelu zwierzęcym wykazały 95% skuteczność w zahamowaniu wzrostu bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych. Ponadto nowy transdermalny system podawania mogłyby być wykorzystane do celów kosmetycznych i pielęgnacji skóry, aby zapewnić lepszą penetrację kolagenu do wewnętrznych warstw skóry.
KOMENTARZE