Mikrocząstki pomogą zniwelować zniszczenia pozawałowe
Podanie szczurom zamkniętej wewnątrz mikrocząsteczek polimeru, terapeutycznej ilości dysmutazy ponadtlenkowej pozwala na redukcję zniszczeń wywołanych stymulowanym zawałem mięśnia sercowego.
Dotychczas, znany był ochronny wpływ dysmutazy ponadtlenkowej w obronie przeciw wolnymi rodnikami, które w dużych ilościach uwalniane są podczas zawału mięśnia sercowego. Problemem był jednak fakt, iż przy bezpośrednim podaniu, SOD nie utrzymywał się w organizmie na tyle długo by mógł wpłynąć znacząco na poziom reaktywnych form tlenu w sercu.
Michael Davis, który przedstawił wyniki swoich najnowszych badań podczas konferencji American Heart Association Scientific Sessions w Orlando, tak mówił o swoim odkryciu: Naszym celem jest, aby znalezienie sposobu na uniknięcie trwałych uszkodzeń mięśnia sercowego w wyniku zawału, a tym samym zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia niewydolności serca w późniejszym okresie życia. Opracowana przez nas technika jest doskonałym sposobem na dostarczenie przeciwutleniaczy do tych komórek, które ich najbardziej potrzebują.
Cząsteczki przedłużające biodostępność dysmutazy ponadtlenkowej wykonane z poliketali zostały opracowane przez Niren’a Murthy’ego. Pobierane wraz z zawartym w nich enzymem do wnętrza komórek mięśnia sercowego stopniowo ulegają rozpadowi uwalniając enzymy antyoksydacyjne do cytosolu.Poliketale rozkładają się w organizmie na całkowicie nietoksyczne cząsteczki, co sprawia, że są potencjalnie lepszymi polimerami dla dostarczania organizmowi leków niż polimery takie jak PLGA, które mogą wywołać w organizmie pacjenta odpowiedź immunologiczną. Davis wraz ze swoimi współpracownikami badają obecnie potencjalne wykorzystanie poliketali, jako cząsteczek opłaszczających leki przeciwzapalne.
KOMENTARZE