Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mepolizumab w zespole hipereozynofilowym
30.07.2009
GlaxoSmithKline wysunęło do EMEA wniosek o dopuszczenie nowego eksperymentalnego leku zwanego mepolizumab (Bosatria, jako elementu leczenia zespołu hipereozynofilowego (HES syndrome).
Największy w Europie producent leków stwierdził w środę, że wniosek do urzędu został złożony po tym, jak pojawiły się nowe informacje i dane dotyczące korzystnego wpływu stosowania mepolizumabu w pacjentów z zespołem hipereozynofilowym.

HES to rzadkie schorzenie, które charakteryzuje się jako nadmierną ekspansję i powstawanie eozynofilów (granulocyty kwasochłonne). Objawy to gorączka, problemy z układem oddechowym i krwionośnym. W niektórych przypadkach rokowania są wyjątkowo niekorzystne, a zaawansowana choroba doprowadza do śmierci.

Zespół hipereozynofilowy; preparat hist-pat pokazuje nadmierną ilość granulocytów kwasochłonnych w komórkach mięśnia sercowego

Ze względu na swoje działanie mepolizumab może pomóc także pacjentom cierpiącym na astmę lekooporną. Wniosek obejmujący zastosowanie leku w tym schorzeniu także został złożony w EMEA.

Mepolizumab (Bosatria) jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym, które rozpoznaje interleukinę-5. Ostatnie badania wykazały, że mepolizumab może wspomagać leczenie u pacjentów z ciężką postacią astmy niereagującej na konwencjonalne leczenie. IL-5 jest cytokiną (glikoproteiną, "hormonem" układu odpornościowego), która stymuluje wzrost eozynofilów. W astmie eozynofilowej, komórki te ulęgają nadmiernemu rozplemowi. Gdy podawany jest mepolizumab, eliminuje krążącą IL-5, redukuje ilość eozynofilów.

Zgoda na stosowanie mepolizumabu w HES będzie oznaczał zakwalifikowanie leku do grupy leków stosowanych w rzadkich schorzeniach (leki sieroce).

Zespół hipereozynofilowy (ang. Hypereosinophilic syndrome, HES) – stan chorobowy charakteryzujący się przewlekle podwyższoną we krwi obwodowej liczbą granulocytów kwasochłonnych (eozynofili) (≥ 1500 eozynofili/mm3) przez okres przynajmniej 6 miesięcy bez wykrywalnej przyczyny i ze współistnieniem zmian w sercu, układzie nerwowym lub szpiku kostnym.
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter