Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Medycyna regeneracyjna - niedawno sen, dziś już rzeczywistość
Medycyna regeneracyjna - niedawno sen, dziś już rzeczywistość
Regeneracja uszkodzonych narządów i tkanek za pomocą komórek macierzystych pobranych z ciała pacjenta. Medycyna regeneracyjna brzmi jak pieśń dalekiej przyszłości, jednak już teraz jest realizowana przez łódzką firmę Cellvet.

Komórki macierzyste mają naturalną zdolność do różnicowania się w inne typy komórek. To, jaką formę i funkcję przybiorą, zależy od tego, gdzie zostaną zaaplikowane. Gdy podajemy je dostawowo, zamieniają się w tkankę chrzęstną stawu. Gdy podajemy do mięśni szkieletowych, przeistaczają się w miocyty. Biorąc pod uwagę te właściwości, od razu można dostrzec ich ogromny potencjał leczniczy.

O medycynie regeneracyjnej w przypadku ludzi słyszymy w kontekście dalekiej przyszłości. Jednak łódzka firma Cellvet już od roku zajmuje się leczeniem naszych czworonożnych przyjaciół. Terapia polega na pobraniu komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta, a następnie wszczepieniu ich zawiesiny w zmienione chorobowo miejsce. Tam, komórki macierzyste "wiedzą" już doskonale, co mają robić. Regenerację tkanek przy pomocy tej techniki wykorzystuje się przede wszystkim przy złamaniach i chorobach zwyrodnieniowych, gdzie wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Ponieważ komórki pochodzą od tego samego pacjenta, terapia jest również bardzo bezpieczna. Oferuje też lepszą alternatywę w stosunku do rutynowo stosowanych przez weterynarzy środków farmakologicznych, które, przyjmowane regularnie mogą siać duże spustoszenie w organizmach naszych podopiecznych.

Medycyna regeneracyjna to jednak nie tylko komórki macierzyste. Ulgę w chorobie mogą przynieść również preparaty osocza bogatopłytkowego, złożonego ze skoncentrowanych płytek krwi (trombocytów). Komórki te produkują duże ilości czynników wzrostu, które wspierają proces gojenia się ran, złamań czy innych urazów. Preparaty, podobnie jak komórki macierzyste, są pozyskiwane od samego pacjenta. Nie ma zatem ryzyka reakcji nadwrażliwości czy innych, pokrewnych skutków ubocznych.

Na razie Cellvet dobrodziejstwa medycyny regeneracyjnej oferuje tylko zwierzętom. Ale dalekosiężnym celem firmy jest transfer opracowanych technologii na leczenie ludzi. Kiedy uda się to osiągnąć? Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój młodej łódzkiej firmy, zapewne nie będziemy musieli długo czekać.

Firma Cellvet poza medycyną regeneracyjną oferuje liczne usługi z zakresu weterynarii. Należą do nich: diagnostyka mikrobiologiczna, bankowanie nasienia oraz identyfikacja pokrewieństwa zwierząt. Więcej informacji o ofercie Cellvetu można znaleźć na stronie firmy: http://cellvet.pl/

 

 

 

Anna Szulc

KOMENTARZE
Newsletter