Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Marian Popinigis inwestuje w nową spółkę – Bioresearch Pharma, która rozwija innowacyjne leki na łysienie i łuszczycę
Marian Popinigis inwestuje w nową spółkę – Bioresearch Pharma, która rozwija innowacyjne le

Marian Popinigis, przedsiębiorca, anioł biznesu, wcześniej współtwórca i prezes firmy biotechnologicznej BLIRT S.A., która w 2022 r. została sprzedana globalnemu graczowi QIAGEN za 60 mln euro, zainwestował w spółkę BioResearch Pharma S.A. (BRP), która rozwija terapie w dermatologii, koncentrując się na repozycjonowaniu leków, czyli wykorzystaniu znanych, przebadanych substancji leczniczych w nowych wskazaniach terapeutycznych. BRP opracowuje leki o nowatorskim mechanizmie działania, mające zastosowanie w leczeniu łysienia androgenowego (projekt BRP-011) oraz łuszczycy (projekt BRP-007).

 

Spółką kieruje Łukasz Zybaczyński, prezes zarządu i manager z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem w największych światowych korporacjach farmaceutycznych, takich jak: Eli Lilly, znanej m.in. z leków Humalog czy Trulicity, Merck & Co., twórcy kluczowego leku onkologicznego o nazwie Keytruda oraz leku przeciw wypadaniu włosów Propecia, niemiecki Merck KGaA, znany z Vigantoletten czy Femibion w opiece przedporodowej. Współzałożycielką spółki jest Katarzyna Koziak, prof. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest autorką odkryć naukowych rozwijanych przez BRP. W spółce pełni funkcję Chief Scientific Officer (CSO), odpowiadając za badania i rozwój. Prof. Koziak karierę naukową rozwijała w INSERM we Francji oraz jednej z najbardziej prestiżowych uczelni medycznych na świecie, jaką jest Harvard Medical School w Bostonie.

Repozycjonowanie – 3 x mniejszy koszt, 3 x mniejsze ryzyko i 3 x krótszy czas rozwoju nowych leków

Strategia repozycjonowania leków dermatologicznych, przyjęta przez spółkę BioResearch Pharma, otwiera możliwości przyspieszenia ich rozwoju, skracając czas tego procesu nawet trzykrotnie (z 12-17 lat do ok. 3-5 lat [1]) oraz ograniczając ryzyko i koszty w porównaniu do tradycyjnego procesu opracowywania nowych leków. Korzystając z substancji o już potwierdzonym profilu bezpieczeństwa i skuteczności, spółka opracowuje leki o nowatorskim mechanizmie działania, które odpowiadają na niezaspokojone potrzeby medyczne. Jednocześnie rozwijane innowacje BRP mają szansę zmienić jakość życia milionów ludzi walczących z łysieniem i łuszczycą. Repozycjonowanie nowych leków może umożliwić pomijanie niektórych badań toksykologicznych i przedklinicznych, ponieważ już istniejące dane kliniczne i bezpieczeństwa z poprzednich badań mogą być wykorzystane w procesie rozwoju regulacyjnego i certyfikacji. Innowacje rozwijane przez BRP to terapie dermatologiczne podawane miejscowo, co dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu komercjalizacji i minimalizuje ryzyko badawcze.

– Założyciele BioResearch Pharma przekonali mnie przede wszystkim solidnymi wynikami dotychczasowych badań znanych już na rynku substancji, ale o nowatorskim mechanizmie działania oraz imponującym doświadczeniem w rozwijaniu nowych leków. Dodatkowo model biznesowy BRP, bazujący na dermatologii i repozycjonowaniu leków, to według niezależnych analiz rynkowych istotnie większe prawdopodobieństwo sukcesu technologicznego i regulacyjnego. Uzyskane przez prof. Katarzynę Koziak wyniki badań były odkryciem w skali światowej i pozwoliły na uzyskanie ochrony patentowej. Analizy największej globalnej firmy monitorującej rynek farmaceutyczny CRO IQVIA dodatkowo potwierdzają potencjał innowacji BRP. Spółka rozwija terapie, które mogą stać się nowym standardem w leczeniu łysienia i łuszczycy oraz poprawić jakość życia pacjentów, co wpisuje się w potrzeby tak intensywnie rozwijającej się obecnie medycyny estetycznej. Inspirującym przykładem podobnej strategii był Allergan – lek z obszaru medycyny estetycznej opracowany przez Botox, który odniósł również ogromny sukces rynkowy przed przejęciem przez Abbvie – mówi Marian Popinigis, akcjonariusz BRP S.A, współtwórca i współautor sukcesu takich spółek, jak BLIRT S.A. czy MERCOR S.A.

Łukasz Zybaczyński, prezes zarządu i współzałożyciel BRP, komentuje: – Marian Popinigis wnosi do naszego zespołu nie tylko kapitał, ale także ogromne doświadczenie w kreacji wartości spółek i komercjalizacji. Jego wiedza i sukcesy biznesowe, m.in. sprzedaż biotechnologicznej spółki BLIRT światowemu gigantowi QIAGEN, są bardzo pomocne w realizacji naszych celów. Model działania, który przyjęliśmy, oparty na repozycjonowaniu leków dermatologicznych, to nawet trzykrotnie większe prawdopodobieństwo sukcesu, niższe koszty i łatwiejsza rejestracja w porównaniu z typowymi lekami innowacyjnymi. Odkrycia prof. Katarzyny Koziak mają szansę stać się nowymi terapiami w leczeniu łysienia oraz łuszczycy. Chcemy tym samym poprawiać jakość i komfort życia milionów pacjentów na świecie.

Innowacyjne terapie dermatologiczne BRP

Spółka rozwija dwa kluczowe produkty – BRP-011 i BRP-007 – oparte na przebadanych substancjach, które wykazały już bezpieczeństwo u ludzi. BRP-011 wyróżnia się wysoką skutecznością, bezpieczeństwem i łatwością aplikacji, mając potencjał, by stać się pierwszą terapią w swojej klasie we wskazaniu łysieniego androgenowego. Z kolei BRP-007, dzięki unikalnemu mechanizmowi działania i profilowi bezpieczeństwa, może stać się istotnym lekiem do stosowania miejscowego w łuszczycy. Zarówno BRP-011, jak i BRP-007 są chronione udzielonymi patentami. Ochrona patentowa BRP-011 obejmuje kraje UE, Wielką Brytanię, z kolei BRP-007 – kraje UE, USA i Australię.

Źródła

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9292808/

Fot. PR Lab

KOMENTARZE
Newsletter