Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Manchester Collaborative Research Centre dziełem liderów światowej farmacji
08.06.2011

GlaxoSmithKline (GSK) i AstraZeneca utworzyły Manchester Collaborative Research Centre. Centrum jest efektem unikalnej współpracy gigantów farmaceutycznych z University of Manchester w Wielkiej Brytanii. Projekt rozpoczyna się przy początkowej inwestycji w wysokości 5 milionów funtów od każdego partnera w okresie trzech lat od daty rozpoczęcia współpracy.„Utworzenie Centrum jest początkiem nowej ery w porozumieniu firm farmaceutycznych i naukowców akademickich.” – mówi dr Menelas Pangalos, wiceprezes AstraZeneca.

Współpraca dwóch brytyjskich firm farmaceutycznych zgromadzi zarówno ludzi związanych z przemysłem farmaceutycznym, jak i naukowców akademickich. Projekt ma na celu pobudzenie przepływu pracowników pomiędzy sektorem nauki i przemysłu, wspieranie długofalowego partnerstwa oraz zwiększenie wymiany wiedzy naukowo-technicznej. Naukowcy będą zatrudniani na stanowiskach kierowniczych zgodnie z założeniami strategicznymi ustawionymi przez GSK, AstraZeneca i University of Manchester. Prace zaplanowane w projekcie powinny wykorzystywać komplementarne kompetencje instytucji partnerskich przy kreowaniu nowej wiedzy i innowacyjnych rozwiązań, tak dla sektora prywatnego, jak i badawczego. Poza pozyskaniem wyniku badawczego pożądanym efektem  współpracy jest obustronny transfer wiedzy specjalistycznej, służący za podwaliny dalszej długoterminowej współpracy miedzy partnerami.

Dave Allen, starszy wiceprezes Centrum Badan GSK, podkreśla, że „przełożenie prostych badań naukowych na wymierne sukcesy w przemyśle jest niezmiernie trudne. Wierzymy jednak, że poprzez współpracę uda nam się osiągnąć zamierzone cele. MCCIR będzie ucieleśnieniem naszych pomysłów, a ja się cieszę, że GSK jest jednym z jego założycieli.”

MCCIR zostanie oficjalnie otwarte jeszcze w tym roku. Nowa jednostka skoncentruje się na  realizacji projektów badawczych, zmierzających do rozwoju nowych metod leczenia chorób zapalnych. Badania prowadzone w Manchester Collaborative Research Centre będą służyć poprawie jakości życia pacjentów dotkniętych chorobami związanymi z przewlekłym stanem zapalnym, w tym astmy, przewlekłej choroby płuc, reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobami zapalnymi jelit.

Siłą  Manchester Collaborative Research Centre będzie różnorodność doświadczeń i potencjał intelektualny jego pracowników. Wszystkie działania podejmowane przez Centrum oraz ogromna inwestycja w opracowywanie nowych leków o przełomowym znaczeniu, pozwolą pomagać chorym na całym świecie.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter