Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leki przeciwcukrzycowe pod lupą FDA
26.03.2013

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poinformowała w ostatnim czasie, że podejmie się dogłębnej analizy doniesień dotyczących możliwych powiązań pomiędzy stosowaniem pewnej grupy leków przeciwcukrzycowych a zmianami przedrakowymi trzustki u pacjentów je przyjmujących. Wśród branych pod uwagę terapeutyków są leki przynoszące miliardowe zyski światowym gigantom farmaceutycznym.

Sprawa dotyczy popularnej grupy leków zwanych mimetykami inkretynowymi, stosowanych w leczeniu cukrzycy typu II. Cukrzyca typu II to najczęściej występująca odmiana tego schorzenia, rozwijająca się głównie u osób dorosłych i często wiązana z problemem otyłości. Działanie mimetyków inkretynowych polega na naśladowaniu aktywności naturalnie występujących w organizmie inkretyn, czyli czynników stymulujących trzustkę do wydzielania insuliny. Przyjmowanie tych leków skutkuje w uproszczeniu zwiększeniem wydzielania insuliny, co wpływa na regulację poziomu cukru we krwi pacjenta. Jest to bardzo powszechna metoda leczenia.

Tymczasem FDA ogłosiła, że zamierza zbadać doniesienia na temat tego, że mimetyki inkretynowe mogą wywoływać ostre zapalenie trzustki, a nawet zmiany przedrakowe u przyjmujących te leki pacjentów. Przypuszczenia dotyczące ryzyka stosowania tej grupy farmaceutyków zostały sformułowane na podstawie badań wycinków z trzustek chorych przyjmujących mimetyki inkretynowe, po tym, jak zmarli oni z niesprecyzowanych przyczyn. Teraz FDA zajmie się dokładnym zbadaniem tych doniesień, co pozwoli potwierdzić lub wykluczyć możliwość wystąpienia tak poważnych skutków ubocznych terapii. Tym nie mniej pacjenci, zgodnie z zaleceniami FDA, powinni kontynuować niezmiennie prowadzone leczenie, do czasu uzyskania wiarygodnej oceny agencji.

Co ciekawe, leki tej grupy zawierają w ulotkach stosowne ostrzeżenia dotyczące możliwości wystąpienia ostrego zapalenia trzustki jako jednego z potencjalnych skutków ubocznych stosowania tych leków, a FDA w przeszłości ostrzegała już o odnotowanych przypadkach takich powikłań. Przypuszcza się, że w związku z tym nie zostaną wprowadzone żadne natychmiastowe zmiany zaleceń dotyczących przepisywania mimetyków inkretynowych cukrzykom.

Do mimetyków inkretynowych stosowanych bardzo powszechnie u chorych na cukrzycę typu II należą takie leki jak Victoza (NovoNordisk), Onglyza (AstraZeneca i Bristol-Myers Squibb) czy Januvia (Merck). Wszystkie przynoszą gigantom farmaceutycznym olbrzymie zyski – przychód ze sprzedaży leku Januvia w połączeniu ze sprzedażą pokrewnego leku o nazwie Janumet, wyniósł tylko w ubiegłym roku niemal 6 mld USD.

 

Ewa Sankowska

źródło:

reuters.com

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter