Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leki niestosowane przez lekarzy znikną z list refundacyjnych
18.06.2008
- Kryteria umieszczania leków na listach refundacyjnych zostaną zmienione - Od czterech lat nie zwiększają się wydatki Funduszu na refundację leków - NFZ wciąż finansuje zakup zbyt małej liczby leków innowacyjnych


Resort zdrowia pracuje nad bardziej precyzyjnym systemem wpisywania leków na listy refundacyjne. Bardziej przejrzyste mają być również zasady odwoływania się firm farmaceutycznych od decyzji ministra zdrowia o niedopuszczeniu leku do obrotu.
- Obecnie nie ma przejrzystych zasad budowania list. Brakuje przepisów stanowiących o tym, że wniosek o refundację leku jest poddany merytorycznej ocenie - uważa Paweł Sztwiertnia ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
Resort zdrowia planuje, że co trzy-pięć lat każdy lek umieszczony na liście będzie podlegać weryfikacji.
- Minister zdrowia na podstawie opinii ekspertów będzie podejmował decyzję, czy należy go tam zostawić czy powinien być usunięty z listy - mówi Artur Fałek, dyrektor departamentu ds. leków i farmacji w Ministerstwie Zdrowia. Ma to oczyścić listę z tzw. leków duchów, czyli takich preparatów, które znajdują się na listach refundacyjnych, ale nie są stosowane przez lekarzy. Pozwoli to również na zwiększenie liczby leków innowacyjnych, które będą refundowane przez NFZ. Zdaniem uczestników dyskusji panelowej w GP, wydatki NFZ na refundację leków, wbrew powszechniej opinii, od czterech lat nie rosną. Fundusz przeznacza na ten cel ponad 6 mld zł.
Zahamowanie wydatków publicznych na refundację leków spowodowało jednak ograniczenia w dostępie pacjentów przede wszystkim do leków innowacyjnych, czyli tych najdroższych i najbardziej nowoczesnych.

Źródło: gazeta Prawna
KOMENTARZE
Newsletter