Lek Tarceva otrzymał pozytywną opinię w leczeniu podtrzymującym zaawansowanego raka płuca w Unii Europejskiej
Dzięki tej decyzji chorzy na niedrobnokomórkowego raka płuca będą mogli wcześniej zacząć leczenie dobrze tolerowanym lekiem doustnym
W marcu br. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) wydał pozytywną opinię dotyczącą stosowania preparatu Tarceva (erlotynib) w leczeniu podtrzymującym u chorych na zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), u których wystąpiła stabilizacja choroby po chemioterapii pierwszej linii. Pozytywna opinia CHMP otwiera drogę do zatwierdzenia produktu w Unii Europejskiej. Oznacza to, że chorzy na niedrobnokomórkowego raka płuca będą mogli już wkrótce skorzystać z wcześniejszego leczenia preparatem Tarceva.
„Zaawansowany rak płuca jest chorobą o agresywnym przebiegu. Gdy nowotwór rośnie i rozprzestrzenia się do innych organów organizmu, zdrowie wielu pacjentów ulega gwałtownemu pogorszeniu. Dzięki wcześniejszemu podaniu preparatu Tarceva pacjentom po chemioterapii pierwszej linii, bez czekania na progresję choroby, możemy pomóc poprawić stan zdrowia chorych i wydłużyć ich życie” – powiedział dr Federico Cappuzzo, kierownik Oddziału Onkologii Szpitala w Livorno we Włoszech, główny badacz zajmujący się badaniem SATURN. Pozytywna opinia CHMP opiera się na danych z kluczowego badania III fazy SATURN . W badaniu wykazano, że w porównaniu do placebo, preparat Tarceva podawany w leczeniu podtrzymującym bezpośrednio po chemioterapii pierwszej linii, pomagał opóźnić progresję choroby (PFS) oraz wydłużyć całkowite przeżycie (OS) u dużej grupy pacjentów z zaawansowanym NDRP. Pacjenci ze stwierdzoną stabilizacją choroby po chemioterapii pierwszej linii, którzy otrzymali leczenie podtrzymujące preparatem Tarceva, mieli wyraźniej zaznaczoną poprawę w zakresie przeżycia całkowitego. Dlatego to nowe podejście do leczenia mogłoby zaoferować skuteczną terapię doustną dla tych pacjentów, u których prawdopodobieństwo rozwoju choroby nowotworowej jest wysokie.
Preparat Tarceva jest już zatwierdzony w Unii Europejskiej do leczenia drugiej linii pacjentów z zaawansowanym NDRP . Ponadto preparat Tarceva w połączeniu z chemioterapią jest pierwszym od ponad dekady lekiem, który poprawia czas przeżycia chorych z rakiem trzustki. Lek Tarceva w kombinacji z gemcytabiną jest zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych w leczeniu pierwszej linii pacjentów z miejscowo zaawansowanym, nieoperacyjnym lub rozsianym rakiem trzustki i w Unii Europejskiej w leczeniu rozsianego raka trzustki.
KOMENTARZE