Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lek na Ebolę i MERS skuteczny przeciwko COVID-19
Lek na Ebolę i MERS skuteczny przeciwko COVID-19

Według najnowszych badań, opublikowanych w czasopiśmie "Journal of Biological Chemistry", lek remdesivir może być przydatny w leczeniu śmiertelnego COVID-19 – zakażenia powodowanego przez nowego koronawirusa, który zaraża dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie. Wirus został wykryty po raz pierwszy w mieście Wuhan w prowincji Hubei w grudniu 2019 r. Od tego czasu, pomimo ścisłych środków kontroli, wirus rozprzestrzenił się na wiele krajów na całym świecie, również w Polsce, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła sytuację jako globalny stan wyjątkowy.

 

Według autorów badania z University of Alberta wcześniej stwierdzono, że remdesivir jest skuteczny przeciwko innym podobnym wirusom. Postanowiono zatem przetestować jego skuteczność w stosunku do nowego szczepu SARS-CoV-2. Remdesivir jest nowym lekiem przeciwwirusowym zaliczanym do klasy analogów nukleotydów. Został opracowany w 2014 r. przez Gilead Sciences jako preparat wykorzystywany w leczeniu choroby wirusowej Ebola. Oprócz tego dowiedziono również, że wykazuje działanie przeciwko innym jednoniciowym wirusom RNA, takim jak syncytialny wirus oddechowy, wirus Junin, wirus gorączki Lassa, wirus Nipah, wirus Hendra i koronawirusy (w tym MERS i SARS).

Jak twierdzi jeden z autorów badania, wirusolog Matthias Götte – nawet jeśli wiemy, że lek działa, może on być czerwoną flagą, jeśli nie wiemy, jak działa. Wiemy, że lek działa przeciwko różnym koronawirusom, takim jak MERS i SARS, i wiemy, że nowy koronawirus jest bardzo podobny do SARS. Autor jednak podkreśla, że wyniki, które zespół badaczy uzyskał z remdesivirem, nie powinny napawać 100% optymizmem. Jest to jednak bardzo ważna praca, biorąc pod uwagę obecną sytuację. Potwierdzono sposób działania tego leku przeciwwirusowego przeciwko nowemu szczepowi koronawirusa.

Zespół potwierdził, że na początku tego roku lek był testowany na pacjencie z koronawirusem. To podanie leku zostało przeprowadzone u pacjenta zakażonego wirusem w Stanach Zjednoczonych. Pacjent otrzymał lek siódmego dnia po zakażeniu. Objawy ustąpiły w drugim dniu podawania leku i wkrótce nie było żadnych objawów. Opis przypadku został opublikowany w najnowszym wydaniu "New England Journal of Medicine".

Na konferencji prasowej w Pekinie, zastępca dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia, Bruce Alyward w swoim oświadczeniu powiedział, że remdesivir jest obecnie jedynym lekiem, który wykazał jakąkolwiek skuteczność przeciwko SARS-CoV-2. Okazuje się, że remdesivir wykazuje bardzo szerokie spektrum działania, w tym jest skuteczny w walce z SARS i MERS. Remdesiwir jest tak naprawdę inhibitorem analogu nukleotydowego, który hamuje zależne od RNA polimerazy RNA (RdRps’).

Niektóre białka ze szczepu koronawirusa MERS o nazwie nsp5, nsp7, nsp8 i nsp12 to tak zwane białka niestrukturalne wirusa, które remdesivir skutecznie niszczy. Odkryto, że dwa białka – nsp8 i nsp12 – tworzą aktywny kompleks. Trójfosforan remdesiviru konkuruje z ATP i zostaje włączony w ten kompleks. To powoduje zatrzymanie procesu syntezy RNA, co opóźnia tworzenie łańcucha RNA wirusa. Oznaczało to, że remdesivir ma wysoką skuteczność przeciwko wirusom RNA. Potrzebne oczywiście byłyby badania kliniczne ujawniające szczegółowo dokładny mechanizm, skuteczność i bezpieczeństwo tego leku w COVID-19.

Wykazano więc, że remdesivir zasadniczo naśladuje jeden z naturalnych elementów budulcowych syntezy RNA niezbędny do replikacji genomu wirusa. Po wbudowaniu leku do tworzącego się łańcucha RNA wirusa, patogen nie może się już replikować. Obecnie trwają próby kliniczne sprawdzające skuteczność tego leku – publikacja wyników spodziewana jest do końca kwietnia. Bardzo mocno podkreśla się jednak fakt, iż prawdopodobnie będziemy potrzebować więcej niż jednego leku, aby właściwie walczyć z nowymi chorobami, takimi jak COVID-19, podobnie jak w przypadku zakażeń wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby typu C.

Źródła

https://www.jbc.org/content/early/2020/02/24/jbc.AC120.013056

KOMENTARZE
Newsletter